Zwolnienie może wystawić asystent medyczny

Zintegrowany Informator Pacjenta

Od 1 grudnia obowiązywać będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. Już od ponad dwóch lat wystawiają je lekarze, teraz mogą ich w tym wspierać asystenci medyczni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczyna dla nich szkolenia.

Od 2016 r. lekarze mogą wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej – przesyłanej przez internet do ZUS i do pracodawcy chorego. A od 1 grudnia będzie to jedyna obowiązująca forma zwolnień. Znikną zielone papierowe druki ZUS ZLA. Dzięki zmianom przepisów e-zwolnienie w imieniu lekarza będzie mógł wystawić asystent medyczny.

Lekarz wyznacza asystenta medycznego

Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent.

Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA.

 Upoważnienie tylko na rok

– Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.Co istotne asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-ZLA – będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz.

 Ruszają szkolenia dla asystentów medycznych .Już od teraz asystent medyczny może wspomóc lekarza w wystawianiu e-ZLA. Dlatego ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu elektronicznych zwolnień lekarskich nie tylko lekarzy, ale i asystentów medycznych.  Szkolenia odbywać się będą już w listopadzie, a dokładnie: 6,  13, 20 i 27 listopada, w godz. od 10.00 do 12.00 w sali 100,  w budynku ZUS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 45. Zapisy na szkolenia pod nr tel. 32 34 90 681. Serdecznie zapraszamy!

Informacje o szczegółach i harmonogramie szkoleń można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.