Ból głowy to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Polacy uskarżają się na kłucie, uczuci pulsowania, czy silne bóle głowy z jednej, bądź obu stron. Przyczyny mogą być różne, począwszy od zaburzeń snu, poprzez osłabienie organizmu i współistniejące choroby. Jeśli bóle głowy zdarzają się często lub trwają przewlekle, warto sprawdzić swoje okulary!
Kiedy warto udać się do okulisty?
Wiele osób zwleka z pierwszą wizytą u okulisty. Stopniowe pogorszenie wzroku często może jednak być niezauważone, a pierwsze objawy problemów z oczami bywają bagatelizowane. Tymczasem okulary należy nosić już przy niewielkiej wadzie wzroku, dzięki czemu możemy na dłużej cieszyć się zdrowiem. Oczy męczą się każdego dnia, dlatego bez odpowiedniej ochrony i ewentualnego leczenia nieświadomie sami niszczymy wzrok.
Co ważne, wiele schorzeń dotyczących oczu rozwija się przez wiele lat nie wywołując żadnych objawów. Przykładem jest jaskra, która dzięki wizytom kontrolnym może zostać wcześnie wykryta, a tym samym skuteczniej leczona. Osoby po 40. roku życia powinny więc traktować wizyty u okulisty jako działanie profilaktyczne.
Na wizytę u lekarza warto zdecydować się po zaobserwowaniu jakichkolwiek problemów z oczami. Wbrew pozorom symptomy problemów z oczami to nie tylko ból i słabszy wzrok. Do okulisty należy udać się także, gdy obserwujemy objawy takie jak:
- łzawienie oczu,
- częste mruganie,
- pieczenie i swędzenie,
- stany zapalne w obrębie powiek,
- bóle głowy,
- mrużenie oczu,
- nadwrażliwość na światło telewizora lub komputera.
Dlaczego nie należy samodzielnie dobierać okularów?
Osoby, które przez osłabienie wzroku mają problemy z czytaniem bardzo często na własną rękę dobierają okulary. Są to zwykle niedrogie okulary korekcyjne, dostępne m.in. w aptekach. Warto jednak pamiętać, że samodzielne dobranie okularów może nie tylko nie zahamować rozwoju wady wzroku, a wręcz ją pogorszyć.
Wada wzroku często wymaga stosowania innych soczewek okularowych na każde oko, czego nie oferują gotowe okulary. Często pomimo, iż w samodzielnie dobranych okularach widzimy nieco lepiej, tak naprawdę wada może się pogłębiać. Poza ustaleniem ostrości wzroku konieczne jest także ustawienie m.in. krzywizny gałki ocznej, czy rozstawu źrenic, co może wykonać tylko specjalista za pomocą odpowiednich badań.
Ponadto, źle dobrane okulary mogą wpływać na ogólne samopoczucie, a także wywoływać:
- częste bóle głowy,
- problemy z koncentracją,
- zaburzenia równowagi,
- rozwój zeza przy efekcie pryzmatycznym,
- rozwój wady wzroku.