Szukaj

Badanie poziomu witamin u osób starszych

Badanie poziomu witamin u osób starszych

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najważniejsza jest Witamina D oraz witaminy z grupy B. Wraz z hormonami wpływają na przebieg bardzo wielu procesów związanych z przemianą materii. Witaminy pomagają wchłaniać żelazo lub wapń, a także wytwarzają określoną liczbę białek. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, zwłaszcza osoby starsze, że wiele schorzeń oraz chorób ma podłoże właśnie w niedoborach witamin. Badanie to jest więc bardzo dobrym sposobem na to, aby oszacować stan zdrowia seniora, wykluczyć pewne choroby lub wskazać potencjalne ryzyko zachorowania.

Senior i witaminy

Niedobór witamin to skutek spożywania zbyt dużej ilości żywności przetworzonej, która poddawana jest wielu obróbkom i pięknie wygląda, przez co do organizmu dostarczana jest znikoma ilość witamin, a więcej chemii i konserwantów. Należy pamiętać, że przy dzisiejszym trybie życia bardzo łatwo jest zapracować na niedobór tych ważnych składników. Wiele osób przyjmuje zbyt dużo antybiotyków, często w sytuacjach, w których nie jest potrzebny, które wypłukują z jelit dobre bakterie, produkują między innymi witaminę K oraz witaminy z grupy B. Jeśli do tego dołożymy bardzo mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu lub słońcu, wówczas nie wytwarza się witamina D, która określana jest jako witamina słońca. Życie w nadmiernym stresie wypłukuje z organizmu magnez i potas. Często zmiana trybu życiu pozwala na przywrócenie normy w organizmie, jeśli chodzi o witaminy.

Czy suplementacja jest konieczna?

Wykonanie badań poziomu witamin może przynieść odpowiedzi na wiele pytań dotyczących stanu zdrowia. Zanim więc sięgnie się po suplementy diety, warto wykonać badania, które utwierdzą w przekonaniu, że niedobór witamin to skutek jakiejś choroby lub schorzenia. Jeśli tak nie jest, warto pomyśleć nad tym, aby zmienić swoją dietę na bardziej zróżnicowaną i zdrową. Jeśli osoba starsza nie ma dużych problemów ze zdrowiem, warto zachęcić ją do uprawiania aktywności fizycznej. Wystarczy spacer lub rower. Spożywanie większej ilości warzy oraz owoców w takiej formie, która jest najlepiej przyswajalna dla seniora, może w znacznym stopniu wpłynąć na poprawienie wyników. Jeśli pomimo tych wszystkich prób badania dalej wykazują niedobór, wtedy należy sięgnąć po suplementację, która powinna być przepisana i dokładnie dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza.