Wzmocnij pamięć seniora dzięki diecie!

Wzmocnij pamięć seniora dzięki diecie!

Pamięć bardzo często wraz z wiekiem staje się ulotna i krótkotrwała. Jest to wtedy utrapienie wielu osób, które sprawują opiekę nad osobami starszymi. Z upływem czasu mózg nie pracuje już tak, jak kiedyś, a pamięć staje się coraz słabsza. Wpływ na to mają także bardzo często przebyte choroby. Jak więc dbać o pamięć, aby służyła jak najdłużej? Przede wszystkim należy ją ćwiczyć. Najlepszymi ćwiczeniami są: czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie starych zdjęć i po prostu rozmowa z seniorem o bieżących sprawach i życiu. To jednak nie wszystko. Bardzo istotny wpływ na pamięć odgrywa także dieta, a w szczególności niektóre produkty, które warto włączyć do codziennego jadłospisu. Istnieje siedem takich, które wykazują najlepsze właściwości wpływające pozytywnie na pamięć.

7 produktów, które wzmacniają pamięć – włącz je do menu seniora!

Istnieje 7 produktów, które najlepiej wpływają na pamięć. Zalicza się do nich oleje roślinne, awokado, tłuste ryby, nasiona dyni oraz słonecznika, orzechy włoskie, pieczywo pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste. Wydaje się banalne, ponieważ każdy z nas zna te produkty i je spożywa, jednak o wiele za rzadko, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, które wymagają specjalnej pielęgnacji i zmiany nawyków żywieniowych. Co zawierają w sobie poszczególne produkty i jak działają?

  • Oleje roślinne są najlepsze na pamięć, ponieważ zawierają duże ilości witaminy E, która między innymi zapobiega chorobie Alzheimera. Największe zawartości witaminy E posiadają: olej słonecznikowy, z kiełków pszenicy, oliwa z oliwek, olej sojowy i olej rzepakowy.
  • Ryby tłuste są bardzo bogate w kwasy omega, które są wspaniałym wzmocnieniem dla mózgu. Kwasy te w dużej ilości znajdują się w makreli, węgorzu, śledziu, łososiu oraz tuńczyku.
  • Awokado również posiada kwasy Omega, a także witaminę C, A oraz witaminy z grupy B. Zawiera także kwas foliowy. Wszystkie te składniki nie tylko wpływają pozytywnie na pracę naszego mózgu, ale także i na pracę układu nerwowego.
  • Zielone warzywa liściaste, czyli brokuł, sałata, kapusta, szpinak, jarmuż, to bogactwo witaminy E, B6, B12 i kwasu foliowego.
  • Orzechy włoskie, które przez większość ludzie są uwielbiane, korzystnie wpływają na pracę mózgu i układu nerwowego. Oddziałują także na spowolnienie procesu starzenia się komórek nerwowych, przez co bardzo dobrze zapobiegają chorobie Alzheimera.


(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *