Zaparcia – częsta dolegliwość seniorów

Zaparcia – częsta dolegliwość seniorów

Problemy z wypróżnianiem sporadycznie mogą dokuczać wszystkim. Niestety wraz z upływem lat wzrastają tendencje do zaparć, które poważnie zagrażają zdrowiu osób w podeszłym wieku. Co zwiększa ryzyko zaparć, jak sobie z nimi radzić i co robić, aby nie powracały?

Czynniki nasilające zaparcia

Senior z racji godziwego wieku narażony jest na powstawanie dokuczliwych i niejednokrotnie bolesnych zaparć. Długotrwała pozycja leżąca utrudnia pracę przewodu pokarmowego dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć. Istnieją również leki oraz choroby, które są bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości.

Leki i schorzenia mogące wywoływać zaparcia:

• wysokie dawki wapnia;
• wysokie dawki żelaza;
• wcześniejsze stosowanie zbyt dużych ilości środków przeczyszczających;
• kodeina – substancja o działaniu m.in. przeciwbólowym, składnik np. syropów i leków stosowanych przy przeziębieniu;
• niedoczynność tarczycy;
• nowotwór jelita grubego, stany zapalne, niedokrwienie jelit, uchyłki jelita grubego, hemoroidy;
• zespół nadwrażliwości jelita grubego (zaparcie naprzemiennie z biegunką);
• choroba Parkinsona;
• udar mózgu;
• uszkodzenia rdzenia kręgowego;
• stres;
• depresja;
• otyłość.

Leczenie zaparć

Leczenie zaparć u seniora powinno przebiegać pod okiem lekarza. Jeśli zaparcia występują sporadycznie można wspomagać się naturalnymi sposobami, jeśli jednak problem nawraca należy poradzić się lekarza. Bezwzględnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest bolesne zaparcie, które nie ustępuje. Niewydalony kał wysusza się w jelitach i tworzy złogi. Przy braku szybkiej interwencji konieczne może okazać się usuwanie go przy pomocy lewatywy, ręcznie, a nawet w trakcie zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym.

Ważne jest także zdiagnozowanie przyczyny zaparć, a przede wszystkim wykluczenie innych chorób jako ich podłoża. Jeśli zaparcie wynika z czynników naturalnych (dieta, tryb życia) i ma łagodny przebieg lekarz może zalecić przyjęcie środka przeczyszczającego zawierającego np. metylocelulozę lub nasiona babki płesznik.

Postępowanie w trakcie zaparcia – rady dla opiekuna osoby starszej

Ważne jest, aby nie oddawać kału na siłę, co może nasilić dolegliwości bólowe oraz spowodować pojawienie się hemoroidów. Opiekun powinien pomóc niepełnosprawnemu seniorowi w odpowiednim ułożeniu ciała w trakcie korzystania z toalety. O ile jest to możliwe należy pod stopy podłożyć niewielki podnóżek i pochylić się do przodu.

W przypadku zaparć u seniora nie powinno się na własną rękę stosować środków przeczyszczających. Mogą one rozleniwić i przyzwyczaić organizm, a po ich odstawieniu problem powróci z większą uciążliwością. Warto w pierwszej kolejności wypróbować naturalne metody. Regularne przestrzeganie zdrowej diety pomoże uniknąć zaparć i regulować cykl wypróżnień.

Wskazania dla osób ze skłonnością do zaparć:

– należy zwiększyć ilość płynów w ciągu dnia,
– jeśli to możliwe senior powinien zwiększyć swoją aktywność fizyczną;
– dieta powinna zawierać ok. 20-25 g błonnika dziennie, jego ilość należy zwiększać stopniowo przez wprowadzenie produktów takich jak np.: pieczywo pełnoziarniste, botwina, soczewica, fasola, cebula, chrzan, porzeczki, maliny.
– można pić napar z senesu, babki płesznik, lukrecji, cykorii, czarnego bzu, kory kruszyny.


3 komentarze to Zaparcia – częsta dolegliwość seniorów

  1. Alek Biesiada pisze:

    Rozsądnie napisane, chciałem tylko zwrócić uwagę czytającym, że u osób starszych zmniejszenie częstotliwości oddawania stolca jest naturalnym procesem. U seniorów po 70 roku życia zdarza się, że stolec występuje nawet 1x w okresie 2 tygodni. Jeśli nie towarzyszy temu ból i nie ogranicza to funkcjonowania – wszystko jest ok. Pamiętajcie, że pierwszym „lekiem” na zaparcia jest woda. Dużo wody do picia!

  2. Donnin pisze:

    Woda, woda i jeszcze raz woda. U mnie wszystko się unormowało odkąd na czczo piję wodę z cytryną i z miodem. Później do płatków na śniadanie dodaję łyżkę oleju lnianego. Jak gdzieś wyjeżdżam, to zawsze mam ze sobą czopki. Ale nie glicerynowe tylko takie musujące. Po 15 minutach mam spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *