Szukaj

Choroba hemoroidalna – jak sobie z nią radzić?

Choroba hemoroidalna – jak sobie z nią radzić

Wraz z wiekiem wzrasta liczba osób cierpiących na dolegliwości hemoroidalne, co jest spowodowane zmniejszoną aktywnością fizyczną i zwiększonym ryzykiem występowania zaparć. Żylaki odbytu powstają na skutek poszerzenia żył splotu odbytniczego. Gdy dojdzie do zatrzymania przepływu krwi w naczyniach odbytniczych, krew nie może znaleźć ujścia i w błonie śluzowej zaczynają tworzyć się guzkowate wypukłości. Rozróżniamy żylaki odbytu wewnętrzne, które rzadko powodują ból, natomiast towarzyszy im świąd, pieczenie i krwawienie. Guzki wewnętrzne mogą wypadać na zewnątrz pod wpływem wypróżniania. Następnie wypadnięty guzek cofa się sam, albo musi być odprowadzony ręcznie. Żylaki odbytu zewnętrzne powodują ból, bo powstają w strefie silnie unerwionej.

Przyczyny hemoroidów:

– niewydolność żylna

– siedzący tryb życia

– częste biegunki

– długotrwałe zaparcia

– przewlekłe stosowanie preparatów przeczyszczających

– predyspozycje genetyczne

– otyłość

– dieta uboga w błonnik

Objawy:

– świąd skóry przy odbycie

– ból okolicy odbytu w trakcie wypróżniania

– krew w stolcu

– uczucie niepełnego wypróżnienia

Gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana można leczyć stan zapalny za pomocą:

– kremów, maści, czopków

Czopki są mniej komfortowe do stosowania, jednak mają tę zaletę, że działają nie tylko po zewnętrznej stronie odbytu, ale także w odbytnicy. Producenci maści i kremów, aby sprostać oczekiwaniom pacjentów, wprowadzili na rynek aplikatory doodbytnicze pomagające zaaplikować krem do odbytnicy.

– dostępnych bez recepty preparatów przeczyszczających takich jak: błonnik, parafina ciekła, środki osmotyczne pochłaniające wodę i ułatwiające upłynnienie masy kałowej.

Leki przeczyszczające zwalczają zaparcia będące jedną z głównych przyczyn pojawiania się hemoroidów.

– środków usprawniających krążenie i uszczelniających naczynia krwionośne

Preparaty te zawierają następujące substancje czynne: rutozyd, escyna, diosmina, witamina C i są stosowane nie tylko przy leczeniu żylaków odbytu, ale także w terapii żylaków kończyn dolnych.

– nasiadówek do których wykorzystuje się wyciągi ziołowe z kory dębu, rumianku, krwawnika, oczaru wirginijskiego

Powyższe wyciągi mają działanie ściągające, łagodzące, przeciwzapalne. Kąpiele z olejkami: lawendowym, rozmarynowym bądź jałowcowym też mają zastosowanie w leczeniu hemoroidów ze względu na właściwości przeciwzapalne tych preparatów.

Dieta w leczeniu choroby hemoroidalnej

Należy stosować dietę bogatoresztkową, bo zwiększona ilość błonnika pobudza perystaltykę jelit i ułatwia regularne wypróżnianie. Aby jelita pracowały prawidłowo, trzeba dostarczać wraz z pożywieniem minimum 35 gramów błonnika dziennie, a w przypadku przewlekłych zaparć ilość tę winno się zwiększyć nawet do 50 gramów.  Włókno pokarmowe odnajdziemy w gruboziarnistych kaszach, brązowym ryżu, nasionach roślin strączkowych, pieczywie razowym, warzywach i owocach. Warto pamiętać o spożywaniu fermentowanych napojów mlecznych, czyli jogurtów, kefirów, które wspomagają fermentację jelitową. Niezwykle istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli wypijanie minimum 2 litrów płynów bezkofeinowych na dobę.

Z jadłospisu należy wykluczyć produkty spowalniające motorykę jelit, czyli białe pieczywo, biały ryż i biały makaron.