W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 zaleca się praktykowanie zasad ostrożności oraz zachowanie higieny osobistej oraz dbanie o czystość otoczenia. Udając się do sklepu nosimy maseczki ochronne, zakładamy jednorazowe rękawiczki oraz dezynfekujemy dłonie. Czy to jednak wystarczy? Czy wirus może przedostać się do organizmu drogą pokarmową, po spożyciu kupionych przez nas produktów?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Zdaniem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), według danych aktualnych w marcu 2020 roku, koronawirusem nie można się zarazić po zjedzeniu produktów spożywczych. Wnioski takie wysunięto m.in. na podstawie wcześniejszych epidemii wirusami z tej samej rodziny, tj. MERS i SARS.
Koronawirus do przetrwania potrzebuje żywiciela, czyli rozwija się i przenosi w organizmach żywych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt ze śliną, wydzieliną z nosa, a także z moczem lub z kałem.
Wiadomo jednak, że koronawirus może przeżyć poza organizmem człowieka lub zwierzęcia zwykle kilka godzin, w zależności od powierzchni. Prawdopodobne jest więc, że kropelki wydzieliny wydostającej się z organizmu osoby zarażonej mogą przedostać się na sklepowe półki. Jak do tej pory nie stwierdzono jednak przypadku zakażenia w ten sposób.
Jak podkreślają specjaliści, bardzo istotne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności. Dotyczy to zarówno produkcji żywności, jak i jej transportu, czy sprzedaży.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo żywności?
Pomimo, iż mało prawdopodobne jest zarażenie się koronowairusem poprzez żywność, warto zwiększyć bezpieczeństwo swoje i bliskich poprzez odpowiednie przechowywanie i obróbkę produktów spożywczych. Pamiętajmy, że nieodpowiednio przygotowana żywność, zarówno mięso, jak i produkty roślinne, mogą być źródłem drobnoustrojów. Mowa nie tylko o koronawirusie, ale także o bakteriach, czy pasożytach, które często znajdują się w surowych i nieświeżych produktach.
Wracając z zakupów pamiętaj więc nie tylko o dezynfekcji dłoni. Wkładając produkty na kuchenne półki i do lodówki, a także przygotowując posiłki, postaraj się wykonać następujące czynności:
- oddziel produkty surowe i świeże, od tych w opakowaniach;
- jajka, owoce i warzywa przed włożeniem do lodówki dokładnie umyj;
- mięso przed zamrożeniem również umyj; nie zamrażaj mięsa ponownie po wcześniejszym odmrożeniu;
- produkty wymagające obróbki termicznej gotuj dokładnie, nie spożywaj surowego mięsa i jajek – odpowiednio wysoka temperatura, czyli gotowanie lub pieczenie skutecznie niszczy komórki koronawirusa; wirus zostaje zniszczony po 30 minut w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
- do krojenia mięsa i innych produktów surowych używaj oddzielnej deski i noży;
- pij wodę przegotowaną, z wyjątkiem wody w butelkach, która nie wymaga gotowania.