Szukaj

Imbir

Imbir

Znany głównie jako korzeń ze sklepowych półek, egzotyczny i ostry. Nie każdy wie, że ta nietypowa roślina może być hodowana na domowym parapecie, służyć zdrowiu i jednocześnie zdobić mieszkanie! Jakie działanie ma korzeń imbiru, kiedy warto wprowadzić go do codziennej diety i do jakich potraw można dodawać sproszkowany imbir?

Imbir – charakterystyka

Imbir pochodzi z tropikalnej części Azji i występuje w wielu odmianach. Zingiber mioga wykorzystywany jest w kuchni japońskiej, gdzie cenioną częścią są pączki kwiatowe. W Polsce znaną odmianą jest imbir lekarski (Zingiber officinale), z którego pozyskuje się kłącza. Jako roślina tropikalna wymaga ciepłego klimatu, jednak z powodzeniem może być rośliną domową. Imbir można wysiewać z nasion lub rozmnażać poprzez podział kłącza.

Imbir lekarski – właściwości lecznicze

Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest skutecznym środkiem łagodzącym mdłości. Wchodzi w skład wielu preparatów stosowanych w chorobie lokomocyjnej, ale można stosować w tym celu także świeże lub sproszkowane kłącze. Działanie to może być wykorzystywane w przypadku mdłości i wymiotów będących powikłaniem po chemioterapii.

Ponadto imbir może być stosowany w przypadku dolegliwości trawiennych takich jak niestrawność i wzdęcia. Skutecznie pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych, co zmniejsza gromadzenie się gazów.

Jednak najbardziej znaną właściwością imbiru jest działanie rozgrzewające wykorzystywane w okresie przeziębień. Herbata z dodatkiem plasterka świeżego imbiru lub łyżeczki startej przyprawy działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i wzmacniająco na odporność. Imbir ze względu na działanie odkażające może być stosowany przy bólu gardła, kaszlu, czy wydzielinie z nosa. Warto wówczas połączyć go z miodem i cytryną.

Co ciekawe, imbir pobudza krążenie, co ma szczególne znaczenie dla zdrowia. Korzeń imbiru może być wykorzystywany jako środek zmniejszający ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału serca. Działanie to wspiera także krążenie mózgowe, a tym samym poprawia pamięć i koncentrację. Należałoby także wspomnieć, że poprawa krążenia wpływa korzystnie w przypadku zaburzeń erekcji.

Zastosowanie imbiru w kuchni

Plasterek imbiru (ok. 4 cm.) lub jedną łyżeczkę sproszkowanego kłącza można dodawać do herbaty. Imbir świetnie pasuje jako przyprawa do zup, sosów, dań mięsnych, czy sałatek. Co ciekawe, ostrawy smak imbiru sprawdzi się także jako dodatek do deserów.

Imbir – zastosowanie w pielęgnacji ciała

Imbirowi przypisuje się działanie odchudzające, jednak co do tego nie ma dowodów i należy stosować kłącze jedynie jako środek pomocniczy. Jednak pillingi do ciała z zawartością imbiru cieszą się popularnością, zmniejszają cellulit i wspomagają ukrwienie skóry. Szampony zawierające wyciąg z imbiru przyspieszają porost włosów, a perfumy odznaczają się charakterystycznym zapachem.