Szukaj

Jak opiekować się seniorem z alzheimerem?

Jak opiekować się seniorem z alzheimerem

Choroba Alzheimera bardzo często występuje u osób starszych. Ryzyko na jej zachorowanie wzrasta wraz z wiekiem. Alzheimer to rodzaj otępienia i należy do grupy chorób zwyrodnieniowych mózgu. W Polsce na to schorzenie cierpi 350 tys. osób. Największa częstotliwość występowania choroby zanotowana jest u osób powyżej 80. roku życia.

Objawy choroby – na co zwracać uwagę u osoby starszej?

Choroba Alzheimera to nic innego jak spadek oraz upośledzenie sprawności intelektualnych. Choroba najczęściej zaczyna się od zwykłego zapominania i przegapiania pewnych rzeczy, osób lub sytuacji, dlatego ci, którzy mają pod opieką seniora, często nawet tego nie zauważają. Z upływem czasu i rozwojem choroby osoby starsze mają problemy z zapamiętywaniem, złą orientację w czasie oraz w przestrzeni, problemy z rozumieniem oraz przyswajaniem nowych rzeczy. Bardzo często kolejne etapy choroby są mylone zarówno przez osoby starsze, jak i ich opiekunów z depresją lub stresem. Niestety, przez to proces leczenia odciąga się w czasie.

Dla osób z alzheimerem wraz z rozwojem choroby proste, łatwe i codzienne obowiązki stają się trudnością. Często na skutek choroby seniorzy stają się opryskliwi, zrzędliwi, nieprzyjemni i wybuchowi. Opiekunowie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to zła wola, a jedynie skutki choroby. Rozwój alzheimera często prowadzi do osłabienia motoryki i mowy. Senior zaczyna się potykać i powłóczyć nogami. Ma niewyraźną mowę. Czasami się zdarza, że przestaje dbać o higienę.

Niełatwa opieka – o czym pamiętać?

Osoba starsza w końcowej fazie choroby potrzebuje wsparcia i opieki. To czas, kiedy zazwyczaj nie jest w stanie wstać z łóżka i traci kontrolę nad załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Opiekun musi obchodzić taką osobę – musi pamiętać o podawaniu leków, kąpaniu, przebieraniu. Osoba w ostatniej fazie choroby jest jak dziecko, które wymaga stałej opieki. A ta nie jest łatwa, ponieważ wymaga dużo cierpliwości, pracy, czasu i zaangażowania oraz siły.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o podawaniu leków. Co prawda leczenie choroby Alzheimera może być tylko objawowe, jednak przyjmowanie leków zwłaszcza w stadium zaawansowanym jest bardzo istotne. Opiekunowie lub rodzina powinni także pamiętać o częstszym wykonywaniu badań i wizytach u lekarza. Rola opiekuna w tej kwestii jest niezastąpiona.