Szukaj

Soczewki kontaktowe dla seniora

Soczewki kontaktowe dla seniora

Okulary na nosie to jeden z najczęstszych atrybutów seniora. Nie każdy jest jednak zadowolony z ich noszenia. Chociaż poprawiają jakość widzenia i umożliwiają czytanie, to jednak bywają niekomfortowe. Trzeba je często przecierać, a zimą parują przy każdym wejściu do ciepłego wnętrza. Czasem zsuwają się z nosa, uciskają, a noszone na słońcu, pozostawiają po sobie śmieszne, nieopalone ślady. Jest wiele zarzutów, jakie można mieć wobec okularów, dlatego czasem warto rozważyć zamianę większych szkieł na małe soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe zdecydowanie częściej noszone są przez młodych ludzi niż przez seniorów. Wynika to głównie z różnic w trybie życia i z tego, że młodzi więcej się ruszają, a okulary wielokrotnie są dla nich bardzo uciążliwe. Oprócz tego, trzeba pamiętać, że wzrok seniorów znacznie częściej ulega pogorszeniu tylko pod jednym kątem. To dlatego osoby starsze zakładają okulary wyłącznie do oglądania telewizji lub do czytania. Zdarza się też, że mają kilka par i dobierają je do konkretnej sytuacji. To sprawia, że soczewki stają się niefunkcjonalne. Nikt nie chciałby ściągać ich wielokrotnie w ciągu dnia tylko po to, by wkrótce znów założyć.

Niemniej jednak, jakiś czas temu, na polskim rynku pojawiły się soczewki dedykowane seniorom cierpiącym na tzw. starowzroczność, która objawia się pogorszeniem widzenia rzeczy położonych blisko człowieka. O ile więc nie ma innych przeciwwskazań i jeśli wada wzroku jest dość stała, a okulary przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, warto pokusić się o zamianę ich na soczewki.

Na rynku dostępne są soczewki przeznaczone do niemal wszystkich wad wzroku. Określenie konkretnych parametrów należy w stu procentach pozostawić okuliście. Nigdy nie wolno samodzielnie dobierać soczewek, ponieważ ich moc może różnić się od mocy okularów, więc tak naprawdę, nigdy nie da się samodzielnie ustalić, jakie będą odpowiednie. Wybór mamy natomiast, jeśli chodzi o tryb ich noszenia. Zwykle dostępne są soczewki dzienne, miesięczne, a nawet roczne. Te ostatnie są szczególnie wygodne, ponieważ nie wymagają pamiętania o kupieniu kolejnego opakowania.

Soczewki kontaktowe nie sprawdzają się jednak u wszystkich. Dla części osób barierą jest ich zakładanie, które wymaga precyzyjnych ruchów palcami tuż przy gałce ocznej. Są też osoby, które mają zbyt wrażliwe oczy i soczewki powodują u nich ból i pieczenie. Soczewek nie poleca się także ludziom z tendencją do wysuszania śluzówki, ponieważ soczewki będą powodowały u nich zapalenia spojówek i inne, nieprzyjemne dolegliwości.