Szukaj

Kiedy warto pić herbatę z pokrzywy zwyczajnej?

Kiedy warto pić herbatę z pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest pospolitym chwastem występującym w Polsce, ale od dawna wiadomo, że roślina ta posiada wiele związków biologicznie czynnych. W zielu, korzeniach oraz liściach pokrzywy odnaleźć można mnóstwo witamin i składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo, krzem.
Przerost gruczołu krokowego (BPH)
Po 50 roku życia prostata ulega powiększeniu, czyli tzw. łagodnemu rozrostowi stercza, co wpływa na dysfunkcje przy oddawaniu moczu. Pojawia się potrzeba częstszego niż zazwyczaj oddawania moczu oraz naglące parcie na mocz, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zmiany te spowodowane są zmniejszeniem syntezy testosteronu. Wykazano, że pokrzywa może być używana jako dodatek do leczenia farmakologicznego stosowanego przy wczesnym stadium łagodnego rozrostu stercza. Dzięki zawartości lektyn i polisacharydów skrytych w korzeniu Urtica dioica możliwe jest łagodzeniu symptomów BPH. Na podstawie badań stwierdzono, że efekt działania preparatów roślinnych utrzymuje się do chwili zaprzestania terapii.
Choroby układu moczowego
Pokrzywę wykorzystuje się jako preparat wzmagający diurezę u osób cierpiących na niewydolność serca. Ekstrakt otrzymany z korzenia omawianej rośliny wpływa na obniżenie objętości moczu zalegającego w pęcherzu oraz redukuje ból towarzyszący oddawaniu moczu podczas stanów zapalnych układu moczowego.
Poziom cholesterolu oraz lipoprotein
Badania przeprowadzone na szczurach wykazały wpływ podawania ekstraktu z pokrzywy na stężenie lipidów w osoczu. U szczurów karmionych pokarmami wysokotłuszczowymi stwierdzono obniżenie poziomu cholesterolu oraz frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu w porównaniu ze zwierzętami będącymi na normalnej diecie.
Stany zapalne stawów i kości
Urtica dioica wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne przy bólach stawów spowodowanych urazami mechanicznymi oraz zapaleniami związanymi z chorobami narządu ruchu. Wspomniane schorzenia pojawiają się pod wpływem podniesienia stężenia kwasu moczowego we krwi oraz odkładania się złogów moczowych w okolicach stawów. Pokrzywa jest skuteczna w usuwaniu z organizmu powyższych związków, dzięki czemu możliwym staje się zmniejszenie dawek przeciwzapalnych leków niesteroidowych wywołujących niekorzystne efekty uboczne.
Reakcje alergiczne
Naukowcy wykazali, że preparaty otrzymane na bazie wyciągu z pokrzywy pomagają łagodzić symptomy alergicznego nieżytu nosa, ponieważ omawiana roślina posiada w składzie substancje aktywne o potencjale przeciwhistaminowym (obniżającym odpowiedź układu odpornościowego).
Cukrzyca
Badania wykonane na zwierzętach laboratoryjnych pozwoliły odkryć, że ekstrakty z pokrzywy mogą być stosowane jako wsparcie w leczeniu cukrzycy. Wstrzyknięcie szczurom wspomnianego ekstraktu spowodowało wzrost stężenia insuliny po 3 godzinach, a efekt ten utrzymał się do 48 godzin.
Pielęgnacja włosów i paznokci
Płukanka z Urtica dioica wzmacnia cebulki włosów, zmniejsza łupież i łojotok, hamuje wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost. Ekstrakt z pokrzywy możemy znaleźć w szamponach oraz odżywkach skierowanych do pielęgnacji włosów przetłuszczających się oraz normalnych. Picie naparu z pokrzywy korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci.
Kto nie powinien stosować preparatów otrzymanych na bazie pokrzywy?
– kobiety cierpiące na schorzenia dróg rodnych np. nowotwory czy polipy macicy
– osoby zażywające leki przeciwcukrzycowe
Pokrzywa wzmacnia działanie farmaceutyków przeciwcukrzycowych, co może prowadzić do wystąpienia hipoglikemii (zbyt niski poziom glukozy we krwi).