Szukaj

Kompresjoterapia – kiedy warto stosować wyroby uciskowe na kończyny dolne?

Kompresjoterapia – kiedy warto stosować wyroby uciskowe na kończyny dolne

Kompresjoterapia, to terapia z wykorzystaniem stopniowanego ucisku, tj. największy w okolicy kostki i malejący ku górze. Co można uzyskać poprzez stosowanie wyrobów kompresyjnych?
1) pomoc w prawidłowym przepływie krwi w kierunku serca, co zapobiega zastojowi krwi w żyłach i poprawia funkcjonowanie układu żylnego i zastawek żylnych
2) wsparcie działania tzw. pompy mięśniowej
Zależnie od klasy ucisku wyroby kompresyjne mogą mieć działanie profilaktyczne lub lecznicze:
– klasa I, ucisk 15-23 mmHg
• przy niewielkich żylakach i obrzękach nóg
• przy uczuciu ciężkości i zmęczeniu nóg
– klasa II, ucisk 24-34 mmHg
• przed- i pooperacyjna profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył
• po operacji żylaków
• pourazowe stany obrzękowe kończyn dolnych
– klasa III, ucisk 35-45 mmHg
• leczenie chronicznej niewydolności żył i obrzęków limfatycznych
O potrzebie noszenia pończoch, rajstop, bądź podkolanówek uciskowych powinien zadecydować lekarz, gdyż tylko on może dobrać odpowiednią klasę ucisku wyrobów. U osób z nawracającym zakrzepowym zapalaniem żył należy stale nosić wyroby kompresyjne, ponieważ stanowią one istotny element terapii leczniczej.
Praktyczne zalecenia:
– zakup wyrobu należy poprzedzić odpowiednimi pomiarami (według zaleceń i tabeli przygotowanych przez producenta), które powinny być wykonane najpóźniej 20 minut po wstaniu z łóżka, kiedy nogi nie są jeszcze obrzęknięte. Wybór właściwego rozmiaru pończoch lub rajstop jest istotnym elementem, gdyż warunkuje skuteczność terapii.
– zakładanie wyrobów uciskowych jest na początku problematyczne, ale pamiętajmy, że prawidłowe założenie produktu odpowiada za jego skuteczność działania. Pończochy bądź rajstopy zakłada się rano, przed wstaniem z łóżka, w pozycji siedzącej. Po nałożeniu wyrobu na stopę, równomiernie należy naciągnąć materiał ku górze, tak aby nie tworzyły się żadne fałdy ani zmarszczenia.
– odpowiednia pielęgnacja rajstop/pończoch wpływa na czas ich przydatności do użytkowania. Medyczny produkt kompresyjny należy wymienić na nowy po maksymalnie 6 miesiącach, ale jeśli przed upływem tego czasu zauważymy ślady znoszenia w postaci utraty elastyczności, przetarcia, rozciągnięcia, to nie używajmy dłużej zużytego wyrobu.
– W celu uniknięcia zniszczenia produktu, należy zdjąć wszelką biżuterię z dłoni przed rozpoczęciem naciągania rajstop/pończoch na nogi. Można wyposażyć się w lateksowe rękawiczki, które zapobiegną uszkodzeniu w trakcie zakładania i ściągania wyrobu.
Przeciwwskazania do noszenia wyrobów uciskowych:
– zapalenie żył
– ciężka zastoinowa niewydolność serca
– zaawansowana obturacyjna choroba tętnic obwodowych
– sączące zapalenia skóry
– zaawansowana neuropatia obwodowa
– alergia na tkaninę, z której wykonane są rajstopy