Szukaj

Andropauza jako naturalny proces starzenia się organizmu mężczyzny

Andropauza jako naturalny proces starzenia się organizmu mężczyzny

Andropauza związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu mężczyzny. Z biegiem czasu dochodzi do spadku poziomu testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego. Niehigieniczny tryb życia może doprowadzić do wcześniejszego rozwoju andropauzy:
– brak aktywności fizycznej
– palenie papierosów
– dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce i cukry proste
– nadużywanie alkoholu
– zażywanie środków odurzających
Objawy przekwitania u mężczyzn są łagodniejsze w porównaniu z objawami przekwitania u kobiet. Objawy fizyczne:
– wzrost ilości tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha
– spadek masy mięśniowej
– przerzedzenie włosów
– nadpotliwość
– bóle kręgosłupa
– nadciśnienie
Objawy w sferze psychicznej:
– trudności z koncentracją i pamięcią
– pogorszenie sprawności umysłowej
– bezsenność
– wahania nastroju
– nadpobudliwość
– stany depresyjne
Spadek poziomu testosteronu może obniżyć popęd seksualny oraz powodować zmniejszoną satysfakcję ze współżycia. Andropauza predysponuje do pojawienia się:
– osteoporozy (na skutek spadku gęstości kości)
– cukrzycy typu 2
– zespołu metabolicznego (otyłość brzuszna, oporność na działanie insuliny, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze)
Leczenie:
Panowie po 50 roku życia powinni poddawać się badaniom lekarskim. Można zastosować u pacjenta hormonoterapię zastępczą (HTZ), ale o jej wdrożeniu musi zadecydować lekarz (urolog, endokrynolog) po zapoznaniu się z wynikami badań laboratoryjnych. Przeciwwskazaniami do HTZ są: rak prostaty, rak sutka, nadmierna ilość krwinek czerwonych we krwi. Stosowanie hormonoterapii nie jest pozbawione skutków ubocznych. Jako działania niepożądane mogą pojawić się takie objawy jak: nasilenie trądziku i łojotoku, nadwrażliwość gruczołów piersiowych, wzrost liczby krwinek czerwonych, wzrost ryzyka rozwoju raka prostaty i chorób układu krążenia.
Objawy andropauzy można złagodzić przez prowadzenie zdrowego stylu życia. Obniżenie stężenia testosteronu i hormonu wzrostu prowadzi do osłabienia siły mięśniowej, dlatego panowie powinni zadbać o odpowiednią dawkę codziennych treningów fizycznych. Wykonywanie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń podnosi poziom męskiego hormonu płciowego we krwi. Trening siłowy z obciążeniem sprzyja utrzymaniu wysokiego stężenia testosteronu na długo po zakończeniu wysiłku.
Zbilansowana dieta pomaga wyciszyć objawy andropauzy oraz wpływa na polepszenie witalności u mężczyzn po 50 roku życia. Jadłospis powinien obfitować w warzywa i owoce będące źródłem witaminy C, E i witamin z grupy B, czyli antyoksydantów. Należy spożywać chude mleko i produkty mleczne o zmniejszonej zawartości tłuszczu, gdyż wapń zawarty w tych produktach zapobiega rozwojowi osteoporozy. Panowie muszą unikać dodatku cukrów prostych w diecie, czyli z jadłospisu należy wykluczyć słodycze, słodzone napoje. W diecie dominować powinny węglowodany złożone, które odnajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, grubych kaszach, płatkach zbożowych, przetworach zawierających dodatek otrąb. Ważne jest, aby ograniczyć w diecie ilość tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, dlatego trzeba jeść z umiarem masło, tłuste wędliny i czerwone mięso. Warto zawrzeć w menu tłuste ryby morskie bogate w kwasy omega-3, które ograniczają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.