Ludzka skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku osób wrażliwych, przebywających często w jednej pozycji. Warto pamiętać, że wybierane kosmetyki do pielęgnacji nie powinny zaburzać naturalnego mikrobiomu skóry. Czym właściwie jest mikrobiom i dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia?
Czym jest naturalny mikrobiom?
Mikrobiom to zespół mikroorganizmów żyjących w ludzkim organizmie oraz na jego powierzchni, czyli na skórze ciała oraz na skórze owłosionej głowy. Najbardziej znana jest mikroflora jelitowa, która ,,zyskała popularność” dzięki rozpowszechnianiu informacji o konieczności jej uzupełniania po antybiotykoterapii.
Naturalny mikrobiom, czyli bakterie, grzyby i protisty zamieszkują jednak również jamę ustną, jamę nosową, uszy, płuca, pochwę, cały przewód pokarmowy, a nawet skórę.
Jakie funkcje pełni mikrobiom skóry?
Naturalna flora skóry pełni przede wszystkim funkcje ochronne. Co ciekawe, na 1 cm kwadratowym skóry może znajdować się nawet ok. stu bakterii. Wszelkie mikroorganizmy zamieszkujące skórę tworzą naturalną symbiozę – odżywiają się naskórkiem w zamian tworząc zwartą barierę zabezpieczającą skórę przed działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych.
Co ważne, mikrobiom skóry wspomaga utrzymanie odpowiedniego pH, dzięki czemu proces złuszczania i odnowy przebiega prawidłowo. Wszelkie drażniące środki myjące, czy płyny pod prysznic zawierające sztuczne dodatki mogą zaburzać pH skóry, a tym samym powodować jej wysuszenie. Zdrowy mikrobiom pomaga natomiast w zachowaniu prawidłowej równowagi, dzięki czemu skóra jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych.
Flora mikroorganizmów zamieszkujących skórę ma również istotne znaczenie dla ochrony przed innymi, groźnymi dla zdrowia bakteriami. Mikrobiom niszczy zarazki, z jakimi zetknie się skóra, a tym samym zabezpiecza przed ich wnikaniem do organizmu.
Skutki zaburzonej równowagi mikrobiomu
Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, głównie zbyt częste stosowanie drażniących kosmetyków zapachowych, a także środków odkażających może zaburzać naturalną florę bakteryjną skóry. W konsekwencji część bakterii może zostać zniszczona, natomiast pozostałe rozrastają się nadmiernie.
Skutki zaburzonego mikrobiomu wyczuwalne są m.in. po zapachu skóry. Zdrowy mikrobiom rozkłada cząsteczki potu, a także nawilża skórę, jednak w przypadku nadmiernej ilości bakterii pod wpływem wydzielającego się łoju dochodzi do ich fermentacji, co jest wyczuwalne jak ,,zapach potu”. Przy naturalnej florze skóry bez obecności niepożądanych bakterii wydzielany pot nie ma zapachu. Co więcej, skóra pozbawiona mikrobiomu jest bardziej podatna na infekcje i skłonna do podrażnień.
Aby zachować naturalną florę na powierzchni skóry warto wybierać kosmetyki, które są łagodne i nie zaburzają pH. Dobrym rozwiązaniem są naturalne produkty, które nie zawierają sztucznych dodatków lub zawierają ich niewiele.