Naturalny peeling jest doskonałym sposobem na oczyszczenie twarzy – złuszcza suchy naskórek, wygładza zmarszczki i usuwa zanieczyszczenia. Do przygotowania domowego peelingu wystarczy zaledwie kilka prostych składników i 5-10 minut wolnego czasu. Jednak nieodpowiednie stosowanie peelingów może uszkodzić naskórek i wywołać przebarwienia słoneczne. Podpowiadamy, jak dbać o cerę dojrzałą przy pomocy delikatnego złuszczania.
Do jakiego typu cery stosuje się peelingi?
Cerę dojrzałą mają Panie, które z powodu upływu lat straciły wcześniejszą jędrność i elastyczność skóry. Każda kobieta powyżej 40, 50, czy 60 lat ma cerę nieco bardziej wymagającą, jednak nie oznacza to wcale, że skóra musi być sucha i trudna do pielęgnacji. Na zmarszczki znacznie bardziej narażone są kobiety z podtypem skóry suchej lub mieszanej, ale odpowiednie nawilżanie i systematyczny peeling może znacznie poprawić wygląd, dając uczucie ukojenia. Głębokie zmarszczki i bruzdy nie zostaną usunięte, ale zadbana cera będzie prezentowała się znacznie lepiej, co więcej bez uczucia ściągania i widocznych, suchych plamek. Peelingi powinny być ostrożnie stosowane przez kobiety z cerą naczynkową, ponieważ drobne złuszczanie może podrażniać już osłabione nyczynka krwionośne i pogłębiać widoczność różowatych zmian.
Domowy peeling – zalety naturalnej pielęgnacji
Pielęgnacja cery wcale nie musi być kosztowna i skomplikowana. Z powodzeniem można przyrządzić domowy peeling wykorzystując proste składniki ze sklepu spożywczego lub własnego ogródka. Decydując się na naturalne składniki mamy pewność, że zrobiony przez nas kosmetyk będzie bezpieczny i pozbawiony jakichkolwiek sztucznych dodatków. Poniżej przedstawiamy przepis na prosty peeling do cery dojrzałej, który nakładamy na skórę wykonując delikatne ruchy masujące. Pamiętamy jednak, by nie pocierać skóry nadmiernie, tak by uniknąć podrażnień. Omijamy również delikatne okolice oczu. Peeling możemy stosować 1-2 razy w tygodniu uzyskując efekty takie jak:
- gładka skóra,
- redukcja nierówności,
- wyrównanie kolorytu,
- redukcja oznak zmęczenie,
- pobudzenie mikrokrążenia,
- poprawa napięcia,
- zwiększenie elastyczności,
- oczyszczenie cery,
- redukcja zaskórników,
- uczucie świeżości,
- zwiększenie dostępności dla stosowanych kremów.
Przepis na peeling z pomidora do cery dojrzałej – Przygotuj papkę z jednego pomidora i 2-3 łyżeczek cukru drobnoziarnistego. Umyj dokładnie twarz przygotowaną mieszanką, a sok z pomidora pozostaw jeszcze przed ok. 10 minut, po czym spłucz letnią wodą.
Taki sam peeling możesz przygotować wykorzystując banana – owoc ten jest bogaty w składniki łagodzące podrażnienia, daje więc uczucie ukojenia w przypadku cery wrażliwej.
Przygotowując domowy peeling zamiast cukru można wykorzystać składniki takie jak np.: kiwi, fusy z kawy, jabłko z łyżeczką octu jabłkowego, ananasy, papaja. Są to tzw. peelingi enzymatyczne, które zamiast złuszczających właściwości cukru wykorzystują działanie związków zawartych w owocach. W efekcie martwy naskórek zostaje łagodnie złuszczony, a cera staje się miękka i wygładzona.
Uważaj na słońce stosując peelingi!
Regularnie stosowane peelingi wyrównują koloryt cery i dzięki złuszczaniu martwego naskórka redukują również przebarwienia. Jednak jeśli przynajmniej przez kilka dni po peelingu nie stosujemy kremów z wysokim filtrem, wówczas efekt może być odwrotny. Skóra po domowym zabiegu kosmetycznym jest znacznie bardziej wrażliwa, choć możemy tego nie wyczuwać. Usunięcie suchej części naskórka zwiększa wchłanianie stosowanych kosmetyków, ale także dostęp promieni słonecznych, dlatego na skórze mogą pojawić się przebarwienia, jeśli nie zastosujemy kremu z filtrem.