Szukaj

Wiatry nie tylko za oknem, czyli jak radzić sobie z gazami jelitowymi?

Wiatry nie tylko za oknem, czyli jak radzić sobie z gazami jelitowymi

Gazy jelitowe są produktem przemiany materii i stanowią naturalne zjawisko fizjologiczne. Swobodne pozbywanie się nadmiaru gazu chroni przed dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem związanym z ich nagromadzeniem. Niemniej jednak ich nadmiar jest wstydliwym problemem i może świadczyć o zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, czy nieprawidłowej diecie. Ulgę mogą przynieść ogólnodostępne zioła!

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) wykazuje działanie zmniejszające dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego i nie tylko. Zioło mięty oraz pozyskiwany z niej olejek wykazuje działanie rozkurczające w obrębie przewodu pokarmowego. Zmniejsza kolki, wzdęcia i ból brzucha. Działanie rozkurczające niweluje gromadzenie się gazów i towarzyszący temu dyskomfort.

Koper ogrodowy

Kopr ogrodowy (Anethum graveolens) ma działanie zmniejszające kolki jelitowe. Jako bezpieczny środek może być stosowany zarówno u małych dzieci, jak i osób starszych wymagających ostrożnego leczenia. Działanie rozkurczające i wiatropędne wynika z właściwości olejku eterycznego. Aby uzyskać korzystne działanie nie trzeba jednak stosować olejku eteryczne, a wystarczy zmielić nasiona kopru, co uwolni zawarty w nich olejek. Z tak przygotowanych nasion przyrządza się napar do picia.

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny (Carum carvi) wykazuj działanie zmniejszające nadmierne wydzielanie gazów. Działa rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego, co zmniejsza dolegliwości bólowe oraz wzdęcia. Można go stosować jako napar do picia, także w połączniu z miętą pieprzową.

Zachowanie ostrożności

W trakcie stosowania ziół o działaniu wiatropędnym mogą wystąpić lekkie działania niepożądane w postaci biegunki lub kataru. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku osób przyjmujących jakiekolwiek inne leki i przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się ze swoim lekarzem.