Opiekunie! Pozwól sobie pomóc w codziennych czynnościach!

Opiekunie! Pozwól sobie pomóc w codziennych czynnościach!

Osoby opiekujące się osobami starszymi bardzo często po pewnym czasie stają się nerwowe i przestają radzić sobie z nadmiarem obowiązków. Nie ma w tym nic dziwnego. Opiekowanie się seniorem, zwłaszcza kiedy ma on problemy zdrowotne, to nie lada wyzwanie. Istnieje więc wiele rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jedzenie, picie, higiena i pomoc w chodzeniu mogą być naprawdę ciężkie do zrealizowania, zwłaszcza przy osobie leżącej lub ciężko chorej. Codzienne wykonywanie tych samych czynności, które sprawiają trudności, może stać się nieznośne. Na czym polega pomoc? Istnieje wiele rzeczy, które ułatwiają pracę opiekunowi, a z seniora robią osobę bardziej samowystarczalną. Basen do mycia włosów, osłonka na talerz, kubek niekapek czy chwytak i obrotowa poduszka to przedmioty, które znacznie mogą podnieść komfort życia dwóch stron.

Wiele wyrobów zarówno polskich firm, jak i zagranicznych ułatwia życie osobom niepełnosprawnym, starszym i niedołężnym oraz w dużej mierze wspiera opiekunów w pełnieniu opieki nad seniorem.

Pomoce w kuchni

Największą popularnością cieszy się osłonka na talerz, widelconóż oraz uchwyty na sztućce. Osłonka zapobiega wydostawaniu się jedzenia za talerz. Spożywanie posiłków staje się szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Osoba starsza, schorowana może sama poradzić sobie z jedzeniem, ponieważ nie przesuwa się ono z jednej krawędzi do drugiej. Widelconóż to naprawdę świetny wynalazek, który sprawia, że za pomocą jednej ręki można zjeść cały obiad. Specjalny uchwyt na sztućce umożliwia samodzielne posługiwanie się sztućcami.

Pomoce przydatne w mieszkaniu

W tej grupie warto wspomnieć o dwóch rzeczach: poduszce obrotowej i chwytaku. Ta pierwsza pozwala na zmianę pozycji i kąta siedzenia bez podnoszenia się, unoszenie i wkładania w te czynności siły. Siedzenie przy stole lub w samochodzie nie będzie więc już tak dużym problemem. Chwytak natomiast to rzecz przydatna dla osób, które mają problem z poruszaniem się i większość czasu spędzają na siedząco. Nie trzeba się już martwić o rzeczy, które upadły lub są wysoko. Nie trzeba też prosić o pomoc kogoś innego. Chwytak umożliwi podnoszenie rzeczy z podłogi i ściąganie rzeczy z wysokości.

Na szczególną uwagę w ułatwianiu codziennych czynności zasługuje basen do mycia głowy. Dzięki temu wynalazkowi można z powodzeniem umyć głowę osobie niepełnosprawnej, leżącej i schorowanej bez obaw, że wszystko dokoła – łącznie z seniorem i opiekunem – będzie zalane.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *