Szukaj

Zapalenie przyzębia u diabetyków

Zapalenie przyzębia u diabetyków

Chorzy na cukrzycę typu 1 oraz typu 2 wykazują zwiększona predyspozycję do rozwoju chorób przyzębia. Wiadomo również, że istnienie schorzeń przyzębia przyczynia się do zaburzenia glikemii (stężenia cukru we krwi) oraz stwarza ryzyko powstania insulinooporności. Zapalenie przyzębia objawia się zanikiem kości wyrostka zębodołowego oraz utratą właściwego umocowania zębów w tkance łącznej. Na początku zazwyczaj rozwija się zapalenie dziąseł, które cechuje się obrzękiem i zaczerwieniem tkanek. Niewielki ucisk spowodowany szczotkowaniem zębów powoduje krwawienie z dziąseł. Stomatolodzy widząc takie objawy powinni kierować niezdiagnozowanych pacjentów na dalsze rozpoznanie do diabetologa. Gdy choroba dziąseł osiągnie kolejne stadium, mamy do czynienia z zapaleniem przyzębia prowadzącym do wypadania zębów.
Przyczyną powyższych schorzeń jest niedostateczna higiena jamy ustnej prowadząca do odkładania się płytki nazębnej. Rozwój płytki spowodowany jest namnażaniem się bakterii, takich jak Helicobacter pylori, Cytomegalovirus, Streptococcus sangius. Wraz ze wzrostem mikroorganizmów i intensyfikacją wytwarzania przez nie toksyn, proces zapalny przybiera na sile i dochodzi do rozwoju patologicznych kieszonek dziąsłowych. Kieszonki te umożliwiają przemieszczenie się bakterii poprzez naczynia krwionośne do tętnic. Szkodliwe enzymy produkowane przez drobnoustroje powodują dysfunkcje naczyń krwionośnych i zlepianie płytek krwi. Wszystkie powyższe zmiany prowadzą do rozwoju miażdżycy.
U osób chorych na cukrzycę dochodzi do zmniejszenia wytwarzania śliny, co wpływa na przyspieszenie produkcji biofilmu bakteryjnego na zębach. Ślina u diabetyków cechuje się zwiększonym stężeniem glukozy, co również predysponuje do rozwoju próchnicy. Zapalenie przyzębia koreluje z innym powikłaniem cukrzycy, jakim jest nefropatia cukrzycowa. Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie chorób przyzębia sprzyja spowolnieniu progresji niewydolności nerek.
Leczenie
Diabetycy powinni szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i odbywać wizyty kontrolne u stomatologa 2 razy w roku. Szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie i nitkowanie ich raz na dobę, to warunek konieczny do utrzymania należytej czystości jamy ustnej. Warto stosować płyny antybakteryjne po każdym posiłku. Kamień nazębny należy usuwać u stomatologa za pomocą specjalistycznych narzędzi. Skaling ultradźwiękowy i kiretaż (metoda leczenia kieszonek przyzębnych) pozwalają zmniejszyć stopień zaawansowania infekcji przyzębia. W leczeniu zapaleń stosuje się także antybiotyki.