Pies i kot to przyjaciele seniora

Senior z kotem

Zdarza się, że samotni seniorzy są krytykowani za zbyt aktywne relacje ze zwierzętami. Wiele starszych osób jest samotnych. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różnorodne, ale faktem jest że często wraz z wiekiem psy i koty stają się domownikami, towarzyszami, powiernikami. W zagonionym świecie młodsi „łapią” czas z nadzieją, że odniosą w tych zmaganiach sukces. Tymczasem z każdym rokiem aktywności zawodowej przybywa wyzwań, narasta stres a perspektywa rozwiązania bieżących problemów takich jak np. kredyt, oddala się. Taki stan przyczynia się do frustracji i często przekłada się na trudne relacje z otoczeniem. Seniorzy, którzy borykają się najczęściej z różnymi dolegliwościami nie chcą przeszkadzać, stwarzać problemów. Młodsi z pokoleniowymi regułami nie rozumieją starszych i tak rośnie to błędne koło.

Przyjaźń z psem lub kotem jest prawdziwym wybawieniem. Zwierzę niczego nie oczekuje a odwzajemnia bezinteresownie swoją miłością. Wielu seniorów mocno się do nich przywiązuje. Nie oznacza to, że relacje z czworonogami zastępują im kontakty z innymi ludźmi. Prawdą jest, że posiadanie zwierzaka zmniejsza poczucie samotności czy izolacji.

Osoby, które mają w domu psa lub kota, cechują się lepszym samopoczuciem psychicznym i deklarują mniejszy poziom izolacji w porównaniu z pozostałymi. Poza tym, posiadanie zwierząt ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów.

Wydawać by się mogło, że opieka nad czworonogiem  jest uciążliwa. Niewątpliwie zależy to

od nastawienia właściciela. Spacery ze zwierzętami, czy codzienne obowiązki są najczęściej uznawane za naturalną czynność. Opieka nad zwierzęciem ma pozytywne znaczenie, gdyż mobilizuje do codziennych rutynowych działań. Właściciele psów i kotów mają motywację do działania i w sposób widoczny rzadko towarzyszy im depresja. Z licznych badań wynika, że ludzie, którzy opiekują się zwierzętami, mają wyższy poziom aktywności fizycznej, co pozytywnie wpływa na zdrowie.

Seniorzy, pod których opieką znajdują się psy lub koty odznaczają się niskim poziomem stresu. Nawet wówczas, kiedy zachowanie ich podopiecznych wydaje się irytujące dla otoczenia, to wyzwalające się cechy „macierzyńskie” przyczyniają się do pozytywnego wpływu na emocjonalność otoczenia.

Niestety w życiu seniora zdarzają się okresy niedyspozycyjności. Warto zatem zadbać o przyjaciela/przyjaciółkę, którzy w razie potrzeby będą mogli przejąć na krótko obowiązki właściciela.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Jeden Komentarz to Pies i kot to przyjaciele seniora

  1. Maria napisał(a):

    Ja od zawsze mam koty i nie wyobrażam sobie bez nich domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *