Sporty dla seniorów

Sporty dla seniorów

Wielu seniorów rezygnuje z aktywności fizycznej na rzecz siedzenia przed telewizorem, czytania książek czy innej formy biernego relaksu, tymczasem warto zainteresować się tematem,  jakim są sporty dla seniorów. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia nie tylko poprawiają kondycję zdrowotną, ale także usprawniają pracę mózgu i sprawiają, że czujemy się silniejsi i szczęśliwsi. Oczywiście, osoby starsze – zwłaszcza takie, które nigdy nie ćwiczyły regularnie – nie powinny rzucać się na głęboką wodę. Wysiłkowe ćwiczenia są niewskazane dla osób w wieku podeszłym i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Na szczęście istnieje kilka dyscyplin sportowych, które powinny przypaść do gustu seniorom i polepszyć jakość ich życia.

Warto ćwiczyć i dlatego warto poznać sporty dla seniorów

Osoby, które podejmują regularną aktywność fizyczną, są sprawniejsze i mogą wykonywać różne czynności bez oznak zmęczenia. Najlepszym tego przykładem jest wejście po schodach. Ludzie, którzy przez całe życie korzystali ze schodów i nie jeździli windą, nawet w zaawansowanym wieku nie męczą się podczas wchodzenia na wyższe piętra. Mięśnie i stawy, wyrobione przez wiele lat ćwiczeń, pracują sprawniej, a kręgosłup nie jest mocno obciążony. Aktywność fizyczna wzmacnia odporność i zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia, cukrzycy oraz schorzeń psychicznych m.in. demencji czy choroby Alzhaimera. To także doskonały sposób na wspomożenie pracy mózgu i ćwiczenie pamięci.

Jednym z popularniejszych sportów dla seniorów jest pływanie. To idealny sposób na zbudowanie i wymodelowanie sylwetki, wzmocnienie mięśni pleców, ramion i nóg oraz poprawę koordynacji wybranych grup mięśniowych. Osoby starsze, które odwiedzają basen regularnie, mogą poczuć różnicę w czasie wykonywania codziennych czynności. Ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie, a ruchy – płynne. Z zalet pływania może korzystać każdy. Bez względu na wiek, kondycję fizyczną oraz stan zdrowotny, pływanie pozwala uzyskać wymarzone rezultaty.

Kolejnym sportem preferowanym przez seniorów jest nordic walking, czyli chodzenie z kijkami. To doskonała alternatywa dla fitnessu oraz pływania – wszak nie każda osoba starsza może pozwolić sobie na wykupienie karnetu do klubu i regularne chodzenie na basen. Aby rozpocząć przygodę z nordic walkingiem, wystarczy zaopatrzyć się w wygodne buty oraz kijki, które można zakupić już za kilkanaście złotych. Chodzenie z wykorzystaniem kijków angażuje aż 90 procent mięśni i – co najważniejsze – nie obciąża stawów tak jak zwykły marsz. Co więcej, podczas spaceru możemy zażyć świeżego powietrza i nawiązać nowe znajomości. W dużych miastach odbywają się spotkania osób uprawiających nordic walking, w których może wziąć udział każdy.

Nieco bardziej wymagającym sportem jest gimnastyka, która poprawia elastyczność mięśni i pozwala rozwinąć motorykę. Osoby, które gimnastykują się codziennie, zaraz po obudzeniu, rzadziej uskarżają się na bóle pleców i bolesne skurcze.

Bardziej rozwiniętą formą gimnastyki jest aerobik przy muzyce prowadzony w klubach fitness. Ćwiczenia łączą w sobie elementy taneczne oraz trening sprawnościowy, dzięki czemu senior nie będzie padał z nóg po zakończeniu sesji. Wyjście do klubu fitness ma dużo pozytywnych stron – przede wszystkim można poznać innych ludzi i nawiązać znajomości. Co więcej, praca w grupie zmusza do podjęcia większego wysiłku, dzięki czemu praca przynosi zamierzone efekty.

Ciekawym pomysłem na sport dla seniorów jest również jazda na rowerze. Jeżeli senior nie posiada własnego jednośladu, zawsze może skorzystać z roweru miejskiego, który jest obecnie dostępny w każdym większym mieście. To bardzo tani, a zarazem niezwykle przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu.

 (Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *