Demencja nie wyłącza w kimś człowieka

Demencja nie wyłącza w kimś człowieka

Starzejące się gwałtownie społeczeństwo to coraz więcej osób starszych z demencją, jednak powinniśmy pamiętać, że demencja nie wyłącza w kimś człowieka.

Każdy, kto zetknął się w swoim życiu ze starszą i chorą osobą dobrze wie jak trudno jest się z nią porozumieć.

Osoby chore na Alzheimer’a czy Parkinsona, ale również po udarze mają poważne utrudnienia w zakresie możliwości przekazywania swoich potrzeb.

Jednak w tym schorowanym ciele i w tym mózgu, który ma dysfunkcje jest wciąż ten sam człowiek, który wcześniej może doskonale liczył w pamięci matematyczne wzory, projektował samoloty czy pisał wspaniałe eseje.

Należy pamiętać, że to jak my odbieramy osobę chorą, z demencją nie jest równoznaczne z tym co dzieje się w jej myślach.

Nauka nie jest w stanie jeszcze zrozumieć na czym to wszystko polega.

A jednak nie raz stajemy przed faktem, że starsza osoba z demencją zaskakuje nas przytomnością logicznego myślenia.

Pamiętajmy, że demencja nie wyłącza w kimś człowieka.

Osoba z demencją odczuwa tak samo jak my, tylko nie może przekazać tego słowami.

Jest jak w szklanym, dźwiękoszczelnym pudle.

Usiłuje coś nam przekazać, ale my nie rozumiemy jej języka.

Czasami pomaga spojrzenie na sytuację z perspektywy, oczami osoby żyjącej z demencją.

Co powiedziałaby nam osoba chora na demencję, gdyby mogła?

 •          Czy wiesz co sprawia, że czuję się bezpiecznie, zaopiekowany i szczęśliwy? – Twój uśmiech.
 •          Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, że gdy jesteś spięty i zdenerwowany przy mnie ja również robię się spięty i zdenerwowany?
 •          Zamiast się złościć, gdy robię coś źle, dlaczego po prostu nie uśmiechniesz się do mnie? Staram się, ale nic nie wychodzi tak, jak tego chcę.
 •          Moja pamięć już nie pracuje tak, jak kiedyś, więc proszę zrozum, że mogę mieć problem z pojęciem tego co tak szybko, cicho i niewyraźnie mówisz do mnie. Łatwiej mi zrozumieć mniejszą ilość słów.
 •          Gdy długo przekonujesz mnie do zrobienia czegoś, nie wiem w końcu o co chodzi i dla własnego bezpieczeństwa odmawiam.
 •          Zwolnij. Nie ubiorę się szybciej ani nie zjem szybciej. Takie jest teraz moje tempo życia. Nie krzycz na mnie. Uśmiechnij się.
 •          Upewnij się, że moja uwaga jest skupiona na tym co do mnie mówisz. Jeśli Ciebie nie słucham w tym momencie, bo na przykład jem, to co mówisz nie ma sensu. Czy wspominałem, że Twój uśmiech przykuwa moją uwagę ?
 •          Czasami mówisz do mnie tak jakbym był dzieckiem lub idiotą. Jak byś się czuł, gdybym tak mówił do Ciebie? Pomyśl nad tym. Nie przychodź i nie przepraszaj mnie za to, bo za chwilę i tak nie będę wiedział o czym mówisz, po prostu przestań tak robić i będzie na pewno lepsza komunikacja między nami niż myślisz.
 •          Mówisz za dużo zamiast wziąć mnie za rękę i pokazać mi o co Ci chodzi, poprowadzić mnie do celu. Potrzebuję przewodnika a nie osoby, która mnie poucza cały czas.
 •          Czuję cały czas woń kwiatów. Przynieś mi kwiaty i przypomnij mi jaki świat jest piękny.
 •          Cały czas komunikuję się z Tobą, na pewno jest mi trudniej mówić, ale uważnie mi się przyglądaj a zrozumiesz mowę mojego ciała.
 •          Wciąż mogę podejmować decyzje, może nie potrafię słusznie oceniać, ale mogę decydować w wielu kwestiach, które mnie dotyczą, dzięki czemu wciąż czuję swoją wartość.
 •          Wciąż mogę umyć swoje ręce i twarz samodzielnie. Może sam się nie wykąpię, ale samodzielne mycie twarzy doda mi pewności siebie.
 •          Wciąż mogę śpiewać. Pozwól mi na to. Przypomnij mi muzykę, która znałem. Może razem zaśpiewamy? To wzbogaci moje życie.
 •          Póki mogę się ruszać wesprzyj mnie i chodźmy razem na spacer. Niech poczuję, że wciąż jestem jego częścią.
 •          Polegam na Tobie i jesteś moją podporą, ale proszę pozwól mi robić samodzielnie to, co jeszcze mogę zrobić sam.
 •          Twoja pomoc jest mi niezbędna i jestem Ci za nią bezgranicznie wdzięczny, ponieważ jesteś kluczem do jakości mojego życia.


(Następny artykuł) »Jeden Komentarz to Demencja nie wyłącza w kimś człowieka

 1. karol pisze:

  Nalezy traktować tych ludzi tak samo jak innych, to przecież tylko choroba… serce pozostaje to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *