Szukaj

Edukacja dla Seniora.

Edukacja dla Seniora.

Czas przejścia na emeryturę, u niektórych starszych osób, może wywołać uczucie pustki lub brak celu w życiu, dlatego warto zainteresować się propozycją, jaką jest edukacja dla seniora.

Gdy bliskie osoby – dzieci, wnuki, mieszkają  daleko i seniorzy nie widują ich zbyt często, codzienna rzeczywistość robi się wyjątkowo nieciekawa i smutna.               Doskonałym rozwiązaniem na monotonię życia mogą okazać się Uniwersytety Trzeciego Wieku, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom seniorów. Jak dotąd w samej stolicy znajduje się aż 38 takich miejsc, a w całej Polsce ponad 500.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to rodzaj placówki dydaktycznej, w której słuchaczami są seniorzy. Studentem może zostać każdy, kto ukończył 50 rok życia, zarówno osoba aktywna zawodowo, jak i emeryt czy rencista.

Tego typu uniwersytety działają przy uczelniach wyższych, szkołach podyplomowych lub przy klubach seniora. Najstarszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce powstał w 1975 roku i była to 3 tego typu placówka w Europie!

Uniwersytety III Wieku to edukacja dla seniora

Warunki oraz koszty uczestnictwa są podobne we wszystkich polskich placówkach. Opłaty,  jakie musimy wnieść to wpisowe, niekiedy również czesne. Nie są one jednak wygórowane, wynoszą w granicach kilkuset złotych za cały rok nauki. Zajęcia są prowadzone przez doświadczoną kadrę dydaktyczną, lektorów i trenerów.

Propozycje Uniwersytetu Trzeciego Wieku są naprawdę atrakcyjne. Jeśli interesują nas zajęcia bardziej humanistyczne powinniśmy wybrać placówki działające przy uczelniach humanistycznych, jeśli interesuje nas inżynieria, czy robotyka, Politechnika będzie odpowiednim wyborem.

Poza standardowymi wykładami można znaleźć oferty z zajęciami dodatkowymi, należą do nich między innymi: kluby filmowe, zajęcia kreatywnego pisania, poezji, kluby książki, zajęcia językowe, komputerowe, koła podróżnika czy zajęcia w muzeach.

W propozycjach, związanych z działalnością klubów seniora nie brakuje również zajęć fizycznych, takich jak: basen, joga, tai-chi, spacery z kijkami, taniec oraz wszelkiego typu bliższe lub dalsze wycieczki.

Uczestnictwo w działaniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku daje poczucie przynależności do grupy, motywację do aktywności, nowy cel w życiu oraz wpływa pozytywnie na nastrój, pamięć oraz koncentrację, dlatego warto spróbować!