Szukaj

Jak czuć się dobrze w swoim wieku

Jak czuć się dobrze w swoim wieku

Ludzie czują się za młodzi, za starzy, a nawet czują się niewidzialni ze względu na swój wiek, dlatego warto wiedzieć jak czuć się dobrze w swoim wieku. Przechodzenie do nowej grupy wiekowej przynosi uczucie emocjonalnej zmiany uwarunkowanej tym co można lub czego inni oczekują od osoby w danym wieku.

Młodzi ludzie często chcą być szybko starsi, aby móc doświadczać takich samych doznań jak dorośli. Osoby przechodzące w średni wiek mogą czuć, że nie są wystarczająco młode, ani wystarczająco stare, by pozwolić sobie na wszystko, czego pragną. Starsi ludzie mogą czuć, że społeczeństwo zapomniało o nich i ich w ogóle nie dostrzega.

Poznajmy sposoby na to jak czuć się dobrze w swoim wieku

Przede wszystkim nie należy zamartwiać się perspektywą starości. Wiele osób starszych żyje pod presją świadomości, że nie pasują do społeczeństwa, ponieważ widzą jak podkreślana jest ranga młodego wieku w mediach. Nie należy postrzegać siebie jak osoby gorszej. Warto się zrelaksować, oderwać myśli od czarnej perspektywy starzenia się i poczuć w sobie, dzięki wspomnieniom, młodzieńczy wigor.

Starzenie się jest procesem naturalnym i rozpoczyna się, gdy zaczynamy życie. Budzimy się jednak pewnego dnia, spoglądamy w lustro i jesteśmy wstrząśnięci widząc, jakiegoś  starego  człowieka gapiącego się na nas. Może to być szczególnie niepokojące, jeśli się czuje, że nie żyło się tak, jak się chciało i ma się jeszcze wiele do zrobienia. Ale nie wszystko jest jeszcze stracone! Wciąż jest możliwość dokonania nowych wyborów kierunków w jakie ma podążać nasze życie.

Należy  zaakceptować swój wiek i zrozumieć, że czasu nie da się cofnąć, ale można być szczęśliwym na każdym etapie życia.

Nostalgia to wspaniała rzecz, a jednocześnie niebezpieczna. Przypomina o naszej przeszłości, ale także jednocześnie upiększa naszą przeszłość. Dzięki upiększaniu możemy często być przekonani, że nasze młodsze dni były łatwiejsze, szczęśliwe, lepsze niż teraz. Porównanie przeszłości z teraźniejszością jest obarczone niebezpieczeństwem. Odbywa się przez pryzmat wieku, jaki się kiedyś miało i nie jest obiektywne.

Najważniejsze jest to co jest teraz, choć dobrze pamiętać o przeszłości i uczyć się z niej,  zachowując rozsądną perspektywę. Ponadto nie można uciekać od obecnych problemów. Innymi słowy, rozpacz za dniami młodości nie może zwalniać nikogo od stawiania czoła trudnym kwestiom, jakie ma się przed sobą teraz. Należy racjonalnie dysponować energią, aby starczyło jej na rozwiązywanie aktualnych spraw. Nie warto spalać jej myśleniem o tym, że życie byłoby znacznie lepsze, gdyby było się tylko młodszym.

Żaden wiek tak naprawdę nie jest ten najlepszy, nikt nie może tego jednoznacznie określić.

Większość ludzi doświadcza wzlotów i upadków w ciągu całego swojego życia. Ludzie młodzi na pewno mają więcej energii, ale nie zawsze tak jest. Starszy wiekiem człowiek może być bardziej spełniony, bardziej stabilny, ale również nie jest to regułą. Po prostu całe życie pracujemy nad tym, by mogło być w nim nam lepiej i nie zależy to od naszego wieku. Człowiek zbiera doświadczenia w swoim całym życiu a jeśli są dobre, to ma wtedy bagaż dobrych  wspomnień.

Warto planować zawsze zmiany. Każdy ma do nich prawo bez względu na wiek. Nie należy popadać w rutynę i schematyczność. Myślenie o przeszłości wiąże się niejednokrotnie z poczuciem rozczarowania, że czegoś się nie zrobiło, czegoś nie osiągnęło. To co już miało miejsce na pewno nie da się zmienić, ale zawsze można spróbować zrobić to, na co nie starczyło kiedyś czasu lub odwagi. Dobre pomysły warto pielęgnować i zmieniać swoje życie.

Jeśli złe zdrowie, niepełnosprawność lub inne trudne kwestie zmieniły kierunek czyjegoś życia, warto zastanowić się, co jest, mimo to, możliwe do osiągnięcia i przekonać siebie do sięgnięcia po coś nowego, by zmienić swoją życiową drogę. Warto wykorzystać swoje możliwości, które na pewno wciąż istnieją.

W osiąganiu celów pomoże czytanie biografii, ponieważ wiele ludzi zmieniło swoje życie będąc już w wieku senioralnym. Trzeba tylko uwierzyć, że jest to możliwe.

Rozmawiając otwarcie o swoich problemach, związanych z wiekiem z rówieśnikami można otworzyć przestrzeń, w której wszyscy mogą swobodnie dzielić się swoimi obawami. Wiek to liczba i ona nie definiuje człowieka. Z pewnością istnieją ludzie, którzy przypisują konkretny wiek pewnym niepisanym „zasadom”, dotyczącym zachowań akceptowalnych  i takich nie do przyjęcia, niezależnie od tego, czy jest to moda, kolor włosów, wybór pracy, trasy podróży, miejsca zamieszkania czy cokolwiek innego.  Mamy jednak tyle lat na ile się czujemy, więc uśmiechajmy się częściej i codziennie szukajmy powodu do radości.

Pozytywne emocje pomagają zwalczyć uczucie depresji, rozczarowania. Myślmy o tym, co jest dobre tu i teraz, nie zapominając o tym, co było wspaniałe w przeszłości.Zastanówmy się nad rzeczami, których nie można było zrobić, gdy byliśmy młodsi. Jeśli do tej pory ich nie zrobiliśmy, zróbmy je teraz, aby sobie uświadomić, że zawsze możemy zrobić, to co chcemy.

Bądźmy aktywni przez całe życie. Niezależnie od wieku ciało potrzebuje ruchu. Unikajmy wymówek na temat aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy są one związane z wiekiem czy innymi przyczynami, ponieważ ruch jest gwarancją utrzymania zdrowia i szczęścia. Nawet samo codzienne chodzenie na spacer poprawia samopoczucie.

I ćwiczmy nasz mózg nieustannie. Uczmy się całe życie, bo starszy wiek nie oznacza wcale, że jest wiekiem, kiedy już wie się wszystko. Mózg, ciało i dusza potrzebują aktywności, by człowiek czuł się szczęśliwy bez względu na wiek.