Do ochrony roślin i innych zadań w ogródku można używać octu

Do ochrony roślin i innych zadań w ogródku można używać octu

Zamiast nawozów chemicznych i pestycydów do ochrony roślin i innych zadań w ogródku można używać octu. Ocet to świetny produkt, który zadba o rośliny i jest przyjazny dla środowiska. Może być używany na różne sposoby, bez obawy o efekty uboczne.

Odstrasza owady

Octem należy delikatnie spryskać rośliny w celu odstraszenia owadów. Płyn ten  jest naturalnym pestycydem, który będzie trzymać owady z daleka od ogródka czy balkonu.

Zapobiega szkodom wyrządzanym przez psy, koty, krety lub gryzonie

Ocet powstrzyma również psy, koty czy gryzonie od niszczenia roślin. Jeśli sąsiad kocha swoją zieleń w ogródku, ale Twój pies również (na swój sposób), wystarczy rozpylić ocet na kwiaty i problem rozwiązany.

Pomaga czyścić gliniane doniczki

Gliniane donice są idealne do utrzymywania wilgoci w glebie i ochrony korzeni roślin latem, ale są bardzo trudne do czyszczenia. Na szczęście ocet może pomóc również i w tym przypadku – po prostu należy spryskać je nim bezpośrednio i będą wyglądać jak nowe.

Dla wielu osób będzie dużą niespodzianką fakt, że do ochrony roślin i innych zadań w ogródku można używać octu

Usuwa chwasty

Wystarczy spryskać octem ogrodowe chodniki, aby wyeliminować chwasty. Ten świetny trik sprawi, że ogródek będzie wyglądać świetnie.

Eliminuje muchy owocowe

Aby pozbyć się muszek owocowych należy  ½ filiżanki octu, ¼ filiżanki cukru, 1 szklankę wody i łyżeczkę miodu wlać do plastikowego pojemnika, wymieszać i powiesić na drzewie owocowym, albo na balkonie. Owocowe muchy uwielbiają tę mieszaninę, więc zawartość pojemnika skupi ich uwagę i powstrzyma od podgryzania owoców.

Usuwa rdzę z narzędzi ogrodowych

Aby usunąć z narzędzi ogrodowych rdzę należy natrzeć je octem, a następnie spłukać wodą, aby nabrały świeżości.

Usuwa mszyce

Jeśli rośliny są zaatakowane przez mszyce, należy spryskać je mieszaniną wykonaną z 1 części octu, 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń i 3 części wody.

Odstrasza ślimaki

Aby odstraszyć ślimaki należy spryskać octem teren wokół ogrodu. Ten zabieg wystarczy, aby utrzymywać ślimaki z dala od roślin.

Walczy z grzybami

Jeśli rośliny rosną małe lub mają ciemne plamki, prawdopodobnie mamy problem z grzybami. Aby pozbyć się tego kłopotu, należy dodać 2 łyżeczki octu do naparu z rumianku i roztworem spryskać rośliny. Działanie to całkowicie niszczy grzybnie i pozwala rosnąć bezpiecznie roślinom.

Ułatwia kiełkowanie nasion

Ocet  może pomóc w kiełkowaniu nasion. Należy przetrzeć ziarna szorstkim papierem ściernym, dzień przed sadzeniem ich w ziemi, a następnie wymieszać 500 ml ciepłej wody, 125 ml octu i trochę detergentu w płynie. W tak przygotowanej miksturze należy namoczyć nasiona przez noc. Rano wysadzamy nasiona do ziemi i z czasem cieszymy się widząc, jak dorodne wyrastają z nich rośliny.

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *