Szukaj

Jak zniechęcić do wcześniejszej emerytury

https://naszsenior.pl/od-przyszlego-roku-najnizsza-emerytura-i-renta-to-1000-zl/

Prezydent spełnił swoje obietnice wyborcze i obniżył wiek emerytalny a teraz rząd pracuje nad tym jak zniechęcić do wcześniejszej emerytury.

Oczywiście dozwolone jest dorabianie na emeryturze, ale wygląda na to, że dorobić nie da się za wiele.

Większość ludzi w Polsce zatrudnionych jest na tak zwane, umowy śmieciowe czyli umowy o dzieło. Emeryci otrzymują propozycje głównie takich umów.

Rząd pracuje nad tym jak zniechęcić do wcześniejszej emerytury i szykuje zmiany dla ponad pół miliona seniorów.

Zmiany odczuje również 1,5 miliona osób zatrudnionych w kraju na umowy o dzieło lub zlecenie.

Według nowych propozycji przepisów prawo do emerytury otrzymają osoby, które będą miały udokumentowany  co najmniej 15 letni okres składkowy.

Nowe plany zmian ustalane przez rząd obejmują umowy o dzieło, które mogą zostać obłożone składakami zusowskimi jeszcze w tym roku.

Prognozy wskazują na to, że Polacy chętnie będą korzystać z możliwości przejścia na emeryturę według nowych zasad wiekowych, jednak wiąże się to z finansowym problemem dla budżetu państwa. Już teraz brakuje na wypłaty emerytur prawie 50 miliardów złotych rocznie.

Jeżeli 15 letni okres składkowy będzie upoważniał do przejścia na emeryturę osoby pracujące sporadycznie, w krótszym okresie, stracą prawo do świadczenia. Według rządu staż pracy krótszy niż 15 lat to niska emerytura a koszty obsługi przelewów często większe niż ich wartość.

Emeryci po wprowadzeniu nowych przepisów planowanych przez rząd nie będą mogli zbyt wiele dorobić. Według aktualnie obowiązujących zasad po przejściu na emeryturę, według ustawowo przyjętego wieku, senior może dorabiać bez ograniczeń.

W tej chwili korzysta z takiej możliwości około 400 do 500 tysięcy osób w Polsce. Tylko w przypadku wcześniejszych emerytur obowiązują ograniczenia w dodatkowych zarobkach i wynoszą do 70 procent średniej krajowej.

Gdy zostaną wprowadzone planowane przez rząd zmiany, wszyscy emeryci zostaną objęci ograniczeniem dorabiania do świadczenia, do wysokości 70 procent średniej krajowej.

Rząd planuje wprowadzenie od połowy tego roku pełnego oskładkowania umów o dzieło. Uwarunkowuje to efektami wprowadzenia podwyżek najniższych stawek płacy za godzinę. Jeżeli pracodawcy nie będą konsekwentnie stosować się do obowiązujących w tym temacie przepisów muszą liczyć się z oskładkowaniem umów o dzieło.

Umowy zlecenia zostały już oskładkowane przez wcześniejszy rząd. W tej chwili pracuje na umowach o dzieło i umowach-zleceniach około 1,5 miliona Polaków.

Oskładkowanie umów o dzieło może wiązać się z ogromnymi ograniczeniami w zatrudnieniu. Pracę może stracić znaczna cześć dorabiających emerytów.

Nowy Rok od swoich pierwszych dni nie zapowiada dobrych zmian, ponieważ w parze z wymienionymi powyżej ograniczeniami w zarobkach, idą podwyżki kosztów utrzymania.