Szukaj

Słupski kącik seniora

Słupski kącik seniora

W lipcu tego roku uroczyście otwarto słupski kącik seniora.

Kącik Dziadka i Babci w Słupsku to dopiero drugie miejsce w Polsce, gdzie zrealizowano ten pożyteczny projekt.

Pierwsze tego typu miejsce powstało rok temu na warszawskim Solcu, w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego.

To przyjazne seniorom przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Fundacji  „Porozumienie bez barier”, którym kieruje Jolanta Kwaśniewska.

Słupski kącik seniora powstał w Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza.

Z pewnością będzie wspaniałym miejscem, w którym będą mogli miło spędzać czas dziadkowie i babcie ze Słupska.

Seniorzy mają do dyspozycji pokój z kominkiem, umeblowany po domowemu, w którym będą mogli spotykać się z przyjaciółmi i znajomymi.

Osoby sprawujące opiekę nad osobami starszymi będą mogły przyprowadzać swoich podopiecznych w to sympatyczne miejsce, by mogli ciekawie i kreatywnie spędzić trochę swojego czasu.

Z pewnością kontakt seniorów ze znajomymi urozmaici ich codzienne zajęcia i stanie się bodźcem mobilizującym do częstszych wizyt w tym miejscu.

Fundacja „Porozumienie bez barier” wybrała Słupsk na kolejne miejsce, w którym powstał Kącik Dziadka i Babci.

Prezydentem Słupska jest Robert Biedroń i właśnie jego działalność zachęciła kierującą Fundacją Jolantę Kwaśniewską do sfinansowania projektu, jakim był Kącik seniora w Słupsku.

Przez kilka tygodni zajmowano się niezbędnymi pracami związanymi z :

  • remontem pomieszczenia,
  • jego adaptacją do roli przyjaznego miejsca seniorom.

Pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej Oaza Leśna już polubili Kącik Dziadka i Babci i czują się w tym miejscu jak w domu.

Surowe warunki panujące z reguły w ośrodkach pomocy nie sprzyjają powstawaniu tam miłej, domowej atmosfery, dlatego tego typu inicjatywa jest niezwykle ważna i doceniana przez osoby starsze.

Prezydent Słupsk jest zdania, że ze względu na tendencję do starzenia się społeczeństwa w naszym kraju, takie inicjatywy jak Kącik Dziadka i Babci w Słupsku powinny zacząć również powstawać w innych miastach Polski.

Zgodnie z danymi statystycznymi nasze społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Co 7 Polak ma 65 lat, podczas kiedy dwadzieścia lat temu taka sytuacja dotyczyła co dziesiątego Polaka.

Za czterdzieści lat co trzeci obywatel naszego kraju będzie miał 65 lat a to nie wygląda optymistycznie.

Jest to jeden z największych problemów naszego kraju i poważne wyzwanie dla gospodarki i finansów Polski.

Zgodnie z informacją jaką podała kierująca Fundacją „Porozumienie bez barier” Jolanta Kwaśniewska, wkrótce w kolejnym mieście w Polsce powstanie nowy Kącik Dziadka i Babci.