Szukaj

Żylaki – czyli choroba wieku podeszłego

Stopa cukrzycowa – jak uchronić seniora przed amputacją stopy

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważny problem zdrowotny. Choroba żylakowa lub przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych, potocznie określana jako żylaki, prowadzi do poszerzenia oraz poskręcania żył w sposób nieodwracalny. Żylaki to problem, który najczęściej dotyka osoby starsze. Jeśli więc senior, którym się opiekujesz, zaczyna mieć objawy mogące świadczyć o żylakach lub już je posiada, ale to bagatelizuje, należy wszystkimi możliwymi sposobami wysłać go do lekarza i zastosować leczenie, ponieważ nieleczone żylaki prowadzą do zmian skórnych, owrzodzeń, a także zapalenia żył.

Najczęstsze przyczyny żylaków

Wszystkie żyły w ludzkim organizmie posiadają zastawki, które są odpowiedzialne za prawidłowy przepływ krwi. Jeśli coś w pracy zastawek pójdzie nie tak i nie będą działać prawidłowo, to krew pod wpływem grawitacji będzie spływać do dołu. Nie płynie w kierunku serca, tylko zalega w żyłach, co prowadzi do tworzenia się żylaków. Nieprawidłowe działanie zastawek może być także uwarunkowane genetycznie, dlatego występowanie żylaków może być także dziedziczne.

Czy można zapobiegać?

Oczywiście. Zapobieganie powstawaniu żylaków jest bardzo ważne. Podstawą profilaktyki jest ruch. Najlepiej wpływają długie spacery, pływanie oraz jazda na rowerze. Osoby z obciążeniem genetycznym mogą stosować specjalistyczne wyroby o specjalnym ucisku (rajstopy, podkolanówki), które można dostać w aptekach. Najlepiej w profilaktyce wybierać najniższy poziom ucisku.

Żylaki powinny być zdiagnozowane przez lekarza specjalistę, który wdroży odpowiednie leczenie zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze przysługuje pacjentom, którzy szybko z problemem zgłosili się do specjalisty i nie pozwolili tym samym na rozwój choroby. Zalicza się do niego – ruch, relaks dla nóg, a także farmakologię, czyli żele oraz leki, które wspomagają przepływ krwi.

W przypadkach, kiedy żylaki są w stadium zaawansowanym, lekarz często kieruje na operację, która może być wykonana w sposób tradycyjny lub nieinwazyjny czyli laserowy.