Szukaj

11 listopada Dzień Niepodległości

11 listopada Dzień Niepodległości

Obchodzimy dzisiaj święto 11 listopada Dzień Niepodległości.

Dzisiejszy dzień upamiętnia moment odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach niewoli.11 listopada w roku 1918 Polska stała się krajem niepodległym, więc obchodzimy już 99 rocznicę tego wyjątkowego momentu w historii naszego kraju.

Przypomnijmy, jakie jeszcze ważne wydarzenia miały miejsce tego dnia:

Zwierzchnia władza nad wojskiem została przekazana przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu
Rozpoczęła się ewakuacja wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. 55 tysięcy niemieckich żołnierzy opuściło Królestwo w ciągu tygodnia.
W nocy został rozbrojony niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie
Data 11 listopada została wybrana w II Rzeczypospolitej na pamiątkę odzyskania faktycznej niepodległości przez Królestwo Polskie, jednak formalnie niepodległość Królestwa została ogłoszona już 7 października.

Pomiędzy latami 1919, a 1936 Święto Niepodległości było obchodzone w najbliższą niedzielę wypadającą po dacie 11 listopada. Obchody odbywały się w Warszawie i  miały charakter wojskowy. Pierwsze uroczystości celebrowania Święta Niepodległości odbyły się dopiero w 1920 roku. Wtedy też odznaczono Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego. Od roku 1926, po przewrocie majowym, obchody nabrały charakteru jeszcze bardziej ściśle wojskowego. Obowiązkowa była defilada. Pomiędzy latami 1939 a 1945 obchodzenie Święta Niepodległości było możliwe tylko w ukryciu. Wynikało to z okupacji niemieckiej. Natomiast pomiędzy 1945 a 1989 rokiem obchodzone było Święto Odrodzenia Polski.

11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe, które zostało oficjalnie ustanowione w 1937 roku. Od 1989 roku jest to dzień wolny od pracy.

Kraj odzyskiwał niepodległość stopniowo. Wybór daty 11 listopada, jako symbolicznej, można tłumaczyć zbieżnością wydarzeń z zakończeniem I wojny światowej i rozejmem podpisanym właśnie tego dnia w Compiegne. Była to ostateczna klęska Niemiec. Dzień wcześniej do Warszawy przyjeżdża Józef Piłsudski. Naród polski uświadamia sobie w tych dniach, że Polska jest już wolnym i niepodległym krajem. Ludność naszego kraju ogarnia radość ze zrzucenia po ponad 120 latach jarzma niewoli.

11 listopada Dzień Niepodległości jest świętem państwowym od 1989 roku

Najbardziej rozbudowany program obchodów ma oczywiście nasza stolica.

Zaproszenie na główne obchody otrzymują ,od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wszyscy byli prezydenci naszego kraju oraz premierzy. Nieodzownym elementem obchodów jest uczestnictwo najwyższych władz państwowych we mszy świętej oraz złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W tym roku główne obchody mają rozpocząć się na pl. Piłsudskiego, skąd o godzinie 13.00 wyruszy defilada z grupą rekonstrukcji historycznej oraz pododdziałami Wojska Polskiego. Po defiladzie ciekawe atrakcje przygotowało również Muzeum Wojska Polskiego. Z atrakcji muzeum możemy skorzystać w godzinach od 9:00 do 18:00. Do dyspozycji gości są ekspozycja plenerowa, sale wystawowe, namiot promocyjny oraz park plenerowy.

W namiocie plenerowym, czekają: fotobudka „Niepodległościowa”, nauka tworzenia patriotycznego origami, wystawa związana z jednostkami specjalnymi Wojska Polskiego oraz oczywiście wiele konkursów z wartościowymi nagrodami.

W parku plenerowym możemy przyglądać się różnego rodzaju pokazom, między innymi występom: Grupy Rekonstrukcji Filmowej BEMOWO czy Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Szwoleżerów. W planie są również dwa koncerty: Zespołu Pieśni i Tańca Przepióreczki oraz zespołu POLLACK. Nie zabraknie także prezentacji ciężkiego sprzętu wojskowego, zarówno nowoczesnego, jak i historycznego.

Dla prawdziwych koneserów  do zwiedzania zostaną udostępnione: samolot JAK-40, samolot transportowy AN-26 oraz śmigłowce MI-2, MI-8.

 Być może, podobnie jak w zeszłym roku, na zakończenie obchodów będziemy mogli podziwiać pokaz sztucznych ogni.

Nie tylko Warszawa uroczyście świętuje 11 listopada. Równie uroczyście będą świętowały ten dzień inne miasta Polski.

Dzień 11 listopada jest dniem pamięci narodowej, warto więc na moment zatrzymać się oraz wspomnieć bohaterów z tamtych czasów. To, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce zawdzięczamy męstwu, odwadze i bohaterstwu naszych ojców, dziadków, czy pradziadków. Jeśli mamy możliwość zapalmy znicz pamięci i starajmy się żyć tak, aby tamte czasy, czasy niewoli nigdy już nie powróciły.