Bydgoscy seniorzy uczą aktywności

Bydgoscy seniorzy uczą aktywności

Bydgoscy seniorzy uczą aktywności starsze osoby z całej Polski. Seniorzy z Bydgoszczy są aktywni i wciąż szukają nowych inspiracji. Pomimo że z badania „Sposoby spędzania czasu przez emerytów”,  przeprowadzonego przez CBOS wynika, że polscy seniorzy aktywnością nie grzeszą i najchętniej spędzaliby wolny czas przed telewizorem, Kujawianie zdają się całkowicie zaprzeczać tym wynikom. Przewodnicząca rady słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapewnia, że wszystkie znane jej osoby starsze nie tracą czasu przed telewizorem –największym zainteresowaniem wśród seniorów cieszy się kino (27 proc.), następnie muzea i galerie (25 proc.) a w końcu opera i teatr (23 proc.). Propozycji spędzania wolnego czasu jest naprawdę dużo – miasto dba, aby jego najstarsi mieszkańcy uczestniczyli w życiu społecznym i mieli dostęp do tańszych biletów na spektakle teatralne.

Bydgoscy seniorzy uczą aktywności swoich rówieśników w całym kraju.

 

Na samym Uniwersytecie Trzeciego Wieku funkcjonuje ponad 30 różnych sekcji, wśród których warto wymienić: sportową, nordic walking, brydżową czy tai chi. Osoby uzdolnione manualnie mogą udzielać się plastycznie i doskonalić umiejętności składania orgiami czy wykonywania rękodzieła. Panie i Panowie, którzy w latach młodzieńczych ochoczo sunęli na parkiecie, nie muszą rezygnować z tej przyjemności. W ramach instytucji działa Zespół Tańca Dawnego – Kazimierki, którego członkinie pląsają w stylu z czasów króla Kazimierza. Osoby zainteresowane kulturami i zwyczajami innych nacji mogą zakładać własne sekcje – ostatnio pojawiła się grupa rusofilska.
Poza Uniwersytetem seniorzy uczestniczą w licznych wydarzeniach kulturalnych, dzięki którym pozostają na bieżąco z wiadomościami z kraju i ze świata. Mają możliwość oglądania najnowszych seansów kinowych oraz sztuk teatralnych odpowiadających nowoczesnym trendom. Instytucje, zdając sobie sprawę, że największą barierą dla seniorów są finanse, udostępniają repertuar przedpołudniowych spektakli w okazyjnych cenach. Równie popularne są seanse dedykowane wyłącznie seniorom – najczęściej są to projekcje starszych filmów, do których osoby starsze mają największy sentyment.

Seniorzy w Bydgoszczy nie nudzą się – warto brać z nich przykład!

 

 (Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *