Szukaj

Chroń seniora przed upałami!

Chroń seniora przed upałami!

Słońce, temperatury sięgające około 30 stopni C, brak chmur i deszczu to idealna prognoza na wakacje. W tym roku aura nas rozpieszcza. Należy jednak pamiętać, że seniorzy są w grupie ryzyka i trzeba czuwać, aby nie doszło do odwodnienia lub przegrzania organizmu.

Senior w grupie ryzyka

Osoby starsze, a także małe dzieci narażone są w większym stopniu na negatywne działanie upałów. U seniorów zbyt długie przebywanie na intensywnym słońcu może doprowadzić do przegrzania organizmu, co z kolei wywołuje udary i zasłabnięcia. Najczęściej występującym skutkiem przegrzania jest odwodnienie.

Pod wpływem dużych temperatur i długiego przebywania na słońcu pocimy się znacznie więcej, przez co tracimy dużo wody. Odwodnienie objawia się głównie dużym pragnieniem, bólem głowy i złym samopoczuciem. Proces zaawansowany odwodnienia prowadzi do uczucia suchości w jamie ustnej, przyspieszenia akcji serca, a w krytycznych momentach może dochodzić nawet do zmian w psychice.

Co więc robić? Kiedy za oknem jest piękna pogoda i świeci słońce, nie sposób siedzieć w domu i oglądać tv. Oczywiście, że nie. Seniorzy muszą spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, jednak należy pamiętać o tym, aby siedzieli w cieniu i nie spędzali zbyt dużo czasu na słońcu. W upały, aby uniknąć odwodnienia, należy nieustannie pić. Najlepiej często i po trochu. Woda, woda z dodatkiem cytryny i mięty, lekkie herbatki owocowe lub ziołowe, a także delikatne kompoty sprawdzą się najlepiej, ponieważ nie chce się po nich jeszcze więcej pić i naprawdę gaszą pragnienie. Jeśli zauważysz pierwsze objawy odwodnienia u seniora, natychmiast podaj mu pić. Systematycznie, coraz więcej. Jeśli to nie pomaga i stan osoby starszej nie poprawia się lub wręcz przeciwnie – pogarsza, należy niezwłocznie zawiadomić lekarza.

Poparzenia skóry

U osób starszych zbyt długie i częste przebywanie na słońcu może się skończyć także poparzeniami słonecznymi. Skóra u seniora nie jest tak jędrna i zdrowa jak u osoby zdrowej, dlatego dużo szybciej i łatwiej pojawiają się pierwsze zaczerwienienia i poparzenia. Zaczerwienienie, ból, pieczenie, bąble to objawy poparzenia słonecznego. Konieczne jest więc, aby osoba w podeszłym wieku przed ekspozycją na słońce, nawet niewielką, używała kremów z filtrami.