Szukaj

Stopa cukrzycowa – jak uchronić seniora przed amputacją stopy?

Stopa cukrzycowa – jak uchronić seniora przed amputacją stopy

Stopa cukrzycowa najczęściej jest następstwem długotrwałej lub nieodpowiednio kontrolowanej cukrzycy. Choroba dotyka ok. 25% cukrzyków, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta u osób z nawagą. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do amputacji palców lub całej stopy.

U osób cierpiących na cukrzycę często dochodzi do neuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych. Najczęstszą postacią neuropatii jest polineuropatia objawiająca się drętwieniem kończyn oraz uczuciem chłodu i mrowienia. Na skórze stopy powstają liczne modzele, czyli zgrubienia, które mogą pękać. Zwiększa to ryzyko infekcji, a powstałe rany trudno się goją. Skóra na stopach jest wówczas bardzo sucha i gruba.

Zmniejszone czucie w stopach może maskować pierwsze objawy zakażenia i odczuwanie bólu. Brak leczenia stopy cukrzycowej prowadzi do martwicy tkanek (zgorzeli/gangreny). Wówczas konieczna jest amputacja, a jej rodzaj zależy od stopnia rozwoju martwicy. Zdarza się, że wystarczy amputacja jednego palca, niestety często jest to również cała stopa, a w skrajnych przypadkach większa część ciała. Stopa cukrzycowa należy do bardzo ciężkich powikłań cukrzycowych.

Stopa cukrzycowa – leczenie

Leczenie stopy cukrzycowej zależy od stopnia rozwoju choroby. W przypadku złogów cholesterolu w podudziu, co zmniejsza krążenie i może być przyczyną stopy cukrzycowej, niekiedy stosuje się wszczepienie bypassu. W przypadku zakażenia często konieczna jest hospitalizacja, gdyż leczenie za pomocą antybiotyków może nie przynieść rezultatów ze względu na zmniejszone krążenie. W przypadku ciężkich owrzodzeń przeprowadza się zabieg chirurgiczny, a niekiedy przeszczep skóry. Gdy powstanie martwica, konieczna jest amputacja, która zapobiega rozwojowi gangreny.

Stopa cukrzycowa – zapobieganie

W przypadku seniorów cierpiących na cukrzycę konieczny jest szczegółowy pomiar poziomu glukozy, ścisłe przestrzeganie diety oraz częste badania kontrolne. Cukrzycy powinni badać stopy przynajmniej 2 razy w roku. Senior z cukrzycą nie powinien bagatelizować żadnej rany na stopie, a nawet nieznacznie wrośniętego paznokcia, gdyż może to początkować poważne problemy zdrowotne.

Konieczna jest również szczególna dbałość o higienę. Nie można zapominać o codziennym myciu stóp w letniej wodzie oraz o stosowaniu balsamu nawilżającego. Należy unikać możliwości zakażenia grzybiczego, a w przypadku niepokojących objawów (np. swędzenie, zaczerwienienie), zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Senior chorujący na cukrzycę powinien mieć odpowiednio obcięte paznokcie, a jeśli nie może tego zrobić samodzielnie powinna zadbać o to osoba opiekująca się osobą starszą. Warto nosić skarpetki bezuciskowe, co dodatkowo zapobiegnie hamowaniu przepływu krwi.

Po konsultacji z lekarzem można stosować preparaty ziołowe pomocne przy chorobie cukrzycowej. Należą do nich:

Wyciąg z miłorzębu japońskiego – pomaga zachować krążenie w kończynach.

Żel z aloesu zwyczajnego – nawilża i zmiękcza skórę oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne.