Dzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych

Dziś dzień Wszystkich Świętych. Dzień naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Dzień, w którym wspominamy i czcimy ich pamięć. Idziemy na cmentarze, modlimy się, zapalamy znicze oraz kładziemy kwiaty, w postaci bukietów, wieńców lub wiązanek. Jest to również czas wspomnień, refleksji, zastanowienia się nad dotychczasowym życiem oraz tym, które przed nami.

Odwiedzając groby bliskich należy pamiętać również o swoim bezpieczeństwie.

Nie spieszmy się. Patrzmy pod nogi. Pilnujmy swoich torebek oraz portfeli ,aby nie kusić niepotrzebnie kieszonkowców. Uważajmy w autobusach, tramwajach i w metrze – to doskonałe miejsca w takie dni do szybkich kradzieży w tłoku.

Miejmy skupioną uwagę wysiadając z pojazdów i przechodząc przez ulicę. Patrzmy pod nogi – wietrzna i deszczowa pogoda pozostawiła po sobie mnóstwo śliskich liści, gałęzi  i rozmokłą ziemię. Należy uważać, by się nie poślizgnąć i nie przewrócić.

Mamy już listopad i temperatura drastycznie spadła. Wychodząc z domu nie zapomnijmy ciepło się ubrać. Czapka, szalik i rękawiczki to obowiązkowe dodatki. Konieczne też są odpowiednie buty, najlepiej odporne na deszcz i ocieplane w środku. O przeziębienie nie trudno o tej porze roku, szczególnie jeśli wyziębimy organizm lub przemokniemy.

Jeśli mamy taką możliwość poprośmy bliskich lub przyjaciół,  aby nam towarzyszyli. Takie rozwiązanie gwarantuje nam wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach, ale także nawet w niesieniu ciężkich zniczy.

W Dzień Wszystkich Świętych osoby starsze powinny zachować szczególną uwagę na cmentarzach i w środkach komunikacji.

Ogromny wybór zniczy, wiązanek, wieńców, bukietów przed cmentarzami może przyprawić nas o zawrót głowy. Rozpiętość cen jest bardzo duża. Oferowane wkłady do zniczy są zarówno klasyczne woskowe, ale także olejowe a nawet diodowe – zasilane bateriami. Ceny kwiatów są jeszcze bardziej zróżnicowane. Najtaniej można kupić najbardziej popularne w tym okresie i chyba najtrwalsze – chryzantemy.

Wybierając znicze oraz kwiaty warto kierować się podejściem zdroworozsądkowym. Nie jest ważne czy znicz będzie największy, najbardziej kolorowy a kwiaty najbardziej wystawne. W tym dniu najważniejsza jest pamięć o osobach, które kochaliśmy, lubiliśmy, które były dla nas ważne.

Nieistotna tak naprawdę jest ilość oraz jakość ozdób na nagrobkach, ale to, że tam będziemy i zapalimy symboliczny znicz pamięci. Pamiętajmy, że jest wiele osób w starszym wieku, którym zdrowie nie pozwala odwiedzić bliskich pochowanych na cmentarzach. Zapalmy więc znicz na mogile, po której widać, że nikt jej nie odwiedza.

Pamiętajmy o naszych bliskich, którzy już odeszli ! Mając ich w pamięci, w sercu, zawsze mamy ich przy sobie.

 

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *