Jak dbać o pralkę?

Nieprawidłowe użytkowanie pralki może skutkować awarią sprzętu. Zobacz, do jakich wskazówek powinnaś się stosować, żeby przedłużyć jej żywot.

Częstotliwość prań

Jeśli często robisz kilka prań w ciągu jednego dnia, pamiętaj o odpowiednich przerwach. Zaleca się zachowywać co najmniej 1-godzinny odstęp pomiędzy cyklami prania. Zbyt duża częstotliwość prań może powodować przegrzewanie się elementów pralce, co może skutkować jej zepsuciem.

Przepełnienie bębna

To często popełniany błąd. Zbyt duża ilość ubrań w pralce nie jest korzystna. Środki piorące nie są równomiernie rozprowadzane, tkaniny bardziej się gniotą i niszczą, a bęben jest zbyt obciążony, co może prowadzić do awarii. W pralce powinno pozostać wolne miejsce odpowiadające minimum  szerokości dłoni.

Puste pranie 

Co jakiś czas warto zrobić tzw. ,,puste pranie”. Oznacza to nic innego jak zrobienie prania z pustym bębnem. Wykonuje się je w celu oczyszczenia pralki z zanieczyszczeń i przykrych zapachów. Należy wybrać pełen cykl prania w wysokiej temperaturze. Do szuflady w miejsce płynu do płukania można wlać ocet, by jeszcze dokładniej usunąć zabrudzenia.

Czyszczenie urządzenia

Aby utrzymać pralkę w dobrym stanie należy ją regularnie czyścić. Dotyczy to takich elementów jak filtr, uszczelki, szuflada na proszki i płyn, bęben oraz drzwiczki. Zabiegi te pozwolą uniknąć nieprzyjemnego zapachu w pralce oraz zapobiegną rozwojowi bakterii i pleśni.

Odkamienianie

Warto co jakiś czas zrobić zabieg usuwania kamienia z pralki. W tym celu należy zrobić puste pranie w wysokiej temperaturze ze specjalnym środkiem do odkamieniania lub sodą oczyszczoną. Należy wsypać około ¾ szklanki do pojemnika na proszek, a następnie ustawić pełen cykl prania z najwyższą temperaturą. Soda nie tylko usunie osad z kamienia, ale także zabezpieczy pralkę przed pojawianiem się nowego.

Drobne przedmioty

Pamiętaj, by przed każdym praniem sprawdzać czy w ubraniach, które wkładasz do bębna nie znajdują się drobne przedmioty, np. monety, śrubki. To bardzo istotne, ponieważ przedmioty te mogą poważnie uszkodzić urządzenie.

Niebezpieczne elementy

Zasada ta sama co w przypadku drobnych przedmiotów. Niektóre ubrania, np. biustonosze z fiszbinami, mogą zawierać metalowe elementy niebezpieczne dla pralki. Przed praniem trzeba sprawdzić czy są one stabilnie przymocowane do tkaniny i czy nie wystają. Jeżeli nie jesteśmy co tego pewni, lepiej wyprać takie rzeczy ręcznie lub w specjalnych siatkach.

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *