Szukaj

Len – wykorzystaj go jako naturalny kosmetyk!

Siemię lniane znane jest przede wszystkim z licznych właściwości leczniczych. Zwykle spożywamy mielone nasiona lnu lub pijemy olej lniany. Jednak surowiec ten można wykorzystać również jako naturalny kosmetyk! Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać len do poprawy urody! 

 

Siemię lniane dla pięknych włosów 

Siemię lniane jest bogatym źródłem związków, które wpływają korzystnie na kondycję włosów i skóry głowy. Za pomocą oleju lnianego możesz wykonywać tzw. olejowanie włosów, dzięki któremu będą one wzmocnione, sprężyste, odżywione, a także podatniejsze na układanie. Olejowanie siemieniem lnianym to doskonały sposób przede wszystkich dla osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów. 

Zabieg olejowania włosów polega na wtarciu niewielkiej ilości oleju w skórę głowy i włosy na całej ich długości. Olej należy pozostawić na włosach przez 30-60 minut, po czym dokładnie umyć głowę.  

 

Pielęgnacja cery z zastosowaniem lnu 

Ekstrakt pozyskiwany z nasion lnu często wykorzystuje się jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji różnych typów cery. Liczne witaminy i minerały, a także związku o działaniu kojącym podrażnienia znajdują zastosowanie w przypadku skóry suchej, skłonnej do alergii, wrażliwej a także trądzikowej. Jednak ze względu na właściwości regulujące wydzielanie sebum len może być stosowany także do cery tłustej lub mieszanej.

W warunkach domowych można z łatwością przygotować maseczkę ze świeżo mielonych nasion lub gotowego mielonego siemienia lnianego. Warto jednak wybierać całe ziarna, zwłaszcza te o ciemnej barwie.  

Do przygotowania takiego kosmetyku potrzebujesz:

  • 2 łyżki mielonego siemienia lnianego,
  • 100 ml wody,
  • łyżkę lub szpatułkę,
  • miseczkę. 

Sposób wykonania maseczki z siemienia lnianego:

  • Siemię przełóż do miseczki. Zalej przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. 
  • Całość mieszaj intensywnie przez kilka minut. 
  • Odstaw mieszankę na ok. 2 godziny. 
  • Po tym czasie przecedź mieszankę. 

Sposób nakładania maseczki:

  • Na twarz nakładaj kleistą maź. Maseczkę pozostaw na twarzy przez ok. 15-20 minut, po czym spłucz wodą i nałóż ulubiony krem. Maseczka z siemienia lnianego może być stosowana 2 razy w tygodniu.