Nie stracić głowy przed Świętami

Nie stracić głowy przed Świętami

Przygotowania do Świątecznej Wigilii i Bożego Narodzenia często spadają na seniorów, dlatego ważne jest, by wiedzieli jak nie stracić głowy przed Świętami.

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w życiu zgubiła jakiś drobny przedmiot osobistego użytku. Aż ¼ badanych zgubiła klucze, nieco mniejsza część portfele i okulary, a 10 procent ankietowanych przyznaje się do zgubienia telefonu komórkowego lub dokumentów.

Polacy na potęgę gubią telefony, klucze i dokumenty. Tyko w 2014 roku do magazynu trafiło ponad 3 tys. kompletów dokumentów oraz blisko 2 tys. rzeczy osobistych, z czego ponad 300 to telefony komórkowe. Wśród rzeczy zgubionych, znajdują się także rowery, a obecnie także znaczna ilość czapek i szalików – mówi Beata Kamińska, główny specjalista w Biurze Rzeczy Znalezionych Urzędu m. st. Warszawa. Szczególnie dużo rzeczy Polacy zostawiają w środkach komunikacji miejskiej, na przykład w autobusie i metrze – dodaje.

Doradzamy jak nie stracić głowy przed Świętami, ale również cennych przedmiotów.

  • Codzienne roztargnienie

Życie w pośpiechu sprzyja roztargnieniu. Szczególnie przed Świętami. Natłok domowych obowiązków, chaos organizacyjny, brak planu dnia, trudne spotkania biznesowe oraz zakupy, osłabiają naszą koncentrację i odwracają uwagę od pilnowania drobnych rzeczy. Na ich zgubienie jesteśmy narażeni niemal wszędzie. Możemy je zostawić na półce sklepowej, w przymierzalni, na stoliku w restauracji czy na przykład w bibliotece i w banku.

  • Jak temu zapobiec?

Na co dzień warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze klucze w domu zawsze starajmy się odkładać w to samo miejsce. Dobrym miejscem jest wieszak tuż przy drzwiach wejściowych. Sposób na zabezpieczenie kluczy w torebce to zamocowanie do nich specjalnej sprężyny. Dzięki niej klucze pozostaną zawsze w naszym zasięgu. Telefon także powinien mieć swoje miejsce. Odkładajmy go do tej samej kieszeni, nie nośmy w ręku, a w domu niech zawsze leży w tym samym miejscu, na przykład na stoliku z komputerem lub przy łóżku.

Jedną z najczęściej gubionych rzeczy jest portfel. Zgubienie portfela jest dla nas wyjątkowo nieprzyjemne, a może być także niebezpiecznie, ponieważ jego zawartość to często obok pieniędzy nasze wrażliwe dane – zawarte w dowodzie osobistym i na naszych kartach kredytowych. Aby zadbać o ich (a tym samym i nasze) bezpieczeństwo, warto dobrze przemyśleć miejsce, w jakim go trzymamy. Z korzyścią dla nas samych powinniśmy wyrobić w sobie nawyk sprawdzania za sobą miejsc, które opuszczamy. Odwrócenie się i spojrzenie na siedzenie w autobusie czy taksówce, trwa tylko chwilę, a może oszczędzić nam wielu kłopotów.

Jak podaje główny specjalista w Biurze Rzeczy Znalezionych Urzędu m. st. Warszawa, Beata Kamińska, tylko 3 procent znalezionych rzeczy wraca do swoich właścicieli. Aby zwiększyć to prawdopodobieństwo, warto rzeczy osobiste zabezpieczyć na wypadek zgubienia.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *