Szukaj

Nie tylko bezsenność uniemożliwia odpoczynek – sprawdź możliwe zaburzenia snu!

Nie tylko bezsenność uniemożliwia odpoczynek – sprawdź możliwe zaburzenia snu!

Mówiąc o zaburzeniach snu zwykle pierwszym skojarzeniem jest bezsenność. W rzeczywistości jednak zaburzenia snu pod względem ilości przespanych godzin, a także jego jakości można podzielić na znacznie więcej nieprawidłowości. Sprawdź, z jakimi problemami może borykać się organizm, podczas gdy odpoczywasz w nieświadomości! 

 

Zaburzenia snu – podział ogólny 

Zgodnie z przekonaniami Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego sen może być zaburzony w wyniku wielu czynników. Problem z bezsennością zalicza są do zaburzeń określanych jako choroba, o ile zaburzenia snu trwają powyżej miesiąca. 

Z kolei Międzynarodowa Klasyfikacja Zaburzeń Snu (ICSD) uwzględnia zaburzenia pierwotne i wtórne. W przypadku zaburzeń pierwotnych przyczyną nieprzespanych nocy mogą być choroby współistniejące, przyjmowane leki, czy schorzenia układu nerwowego. Natomiast zaburzenia pierwotne snu dzieli się na:

 • Dyssomnie – zaburzenia pod względem ilości, jak i jakości snu. 
 • Parasomnie – są to zaburzenia, które występują pomimo prawidłowej długości snu.  

 

Zaburzenia snu – dyssomnia 

Sama bezsenność (insomnia) zalicza się do dyssomnie i jest określana jako dolegliwości, takie jak:

 • problemy z zaśnięciem,
 • częste wybudzanie się w nocy,
 • przedwczesne wstawanie. 

Do dyssomnie zalicza się także schorzenia, takie jak: 

 • Hipersomnia – nieprawidłowość ta polega na nadmiernie przedłużonym śnie. Jeśli trwa on powyżej 9-ciu godzin lub gdy pomimo pozornie przespanej nocy wciąż czujemy się senni, mowa właśnie o tym schorzeniu. Przyczyną często są zaburzenia psychiczne, głównie depresja, a także nadużywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków. 
 • Zaburzenia rytmu snu i czuwania – pojawiają się na skutek zaburzeń cyklu dnia i nocy. Rozregulowany tryb pracy, to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn. 
 • Narkolepsja – napady senności,  nagły spadek siły mięśniowej i poczucie bezwładności ciała, a także omamy nocne, to główne objawy tego zaburzenia. 

 

Zaburzenia snu – parasomnia 

W przypadku parasomni długość snu jest optymalna, jednak nieprawidłowości dotyczą jego jakości i zachowań organizmu. Do zaburzeń z rodzaju parasomni zalicza się:

 • Upojenie przysenne – niezwykłe uczucie występuje zwykle tuż po przebudzeniu. Możliwe są objawy, takie jak np. bełkotanie, dezorientacja, chwilowa nieświadomość. 
 • Lunatyzm – czynności wykonywane bez udziału świadomości określa się jako lunatyzm. Osoba dotknięta tym schorzeniem może chodzić w trakcie snu, mówić, czy wykonywać inne ruchy, a po przebudzeniu zwykle nie pamiętać swoich poczynań. 
 • Lęki nocne – pojawiają się nawet wielokrotnie w trakcie snu. Zwykle są nagłe, towarzyszą im nieuzasadnione krzyki, poczucie strachu i braku kontroli. 

Koszmary senne – sny są różne. Niektórzy je lubią, inni wręcz unikają zaśnięcia z obawy przed koszmarami. U części osób dotkniętych zaburzeniami snu koszmary pojawiają się nawet każdej nocy, wywołują ogromny lęk i są zapamiętywane przez długi czas po przebudzeniu.