Oliwa z oliwek – dlaczego warto jej używać?

Oliwa z oliwek jest jedną z głównych składowych diety śródziemnomorskiej. Największe ilości tego produktu wytwarzane są w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech. Ze względu na sposób otrzymywania oliwy z oliwek wyróżniamy oliwę z oliwek pierwszego tłoczenia, rafinowaną oliwę z oliwek, mieszaninę dwóch wcześniejszych produktów oraz oliwę otrzymaną z wytłoków oliwek. Owoc oliwki skrywa w swoim wnętrzu 15-25% oliwy.
Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia jest bogata w kwas oleinowy, czyli jednonienasycony kwas tłuszczowy (MUFA). Kwasy tłuszczowe tego rodzaju zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Wykazano, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską są lepiej chronione przed utlenianiem frakcji LDL cholesterolu (tzw. złego cholesterolu), co pomaga zapobiegać tworzeniu się blaszek miażdżycowych w świetle naczyń krwionośnych.
Oliwa z oliwek zawiera również kwasy tłuszczowe wielonienasycone (PUFA), które nie są wytwarzane przez organizm i muszą być dostarczane z pożywieniem. Wśród tych kwasów wyróżniamy kwas linolowy z grupy omega 6 oraz kwas linolenowy z grupy omega 3.        Jakie jest działanie kwasu linolowego?
– hamowanie rozwoju nowotworów, stymulowanie apoptozy (zaprogramowanej śmierci) komórek nowotworowych
– zapobieganie utlenianiu się cholesterolu będącego podstawowym elementem składowym blaszki miażdżycowej
– ograniczenie odkładania się tkanki tłuszczowej poprzez hamowanie działania enzymu – lipazy lipoproteinowej (enzym ten przyczynia się do syntezy tkanki tłuszczowej)
Wpływ kwasu linolenowego na organizm:
– obniżenie ryzyka rozwoju stanów zapalnych i ochrona przed przewlekłymi chorobami np. zapaleniem stawów
– poprawa wrażliwości tkanek na insulinę
– wzrost odporności na stres, wzmocnienie koncentracji
Kwas linolenowy jest prekursorem pozostałych kwasów tłuszczowy z grupy omega 3: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Kwasy te szybko ulegają procesowi utleniania pod wpływem światła, powietrza oraz wysokiej temperatury, więc oliwa z oliwek musi być przechowywana w temperaturze pokojowej bez dostępu światła i powietrza.
W miąższu oliwek znajdują się substancje fenolowe, takie jak polifenole. Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia zawiera 500 mg/l polifenoli posiadających właściwości przeciwutleniające. Potencjał antyoksydacyjny wspomnianych związków polega na hamowaniu powstawania bądź zdolności do wymiatania wolnych rodników z organizmu oraz zwiększeniu aktywności enzymów neutralizujących szkodliwe substancje. Oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia zawiera więcej antyoksydantów niż oliwa z oliwek rafinowana, więc chroni w większym stopniu frakcję cholesterolu LDL przed przemianą w miażdżycorodny związek zwany oxLDL.
W oliwie z oliwek obecny jest też skwalen oraz β-sitosterol. Związki te mają działanie przeciwnowotworowe, polegające na intensyfikowaniu procesu samozniszczenia komórek nowotworowych.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *