Szukaj

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Pokrzywa od wieków była wykorzystywana w celach leczniczych – w minionych wiekach ludzie chorzy na artretyzm okładali się liśćmi pokrzywy wierząc w jej zdrowotne właściwości. Jak dziś wygląda zastosowanie tej niezwykłej byliny?

Najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest Urtica dioica – pokrzywa zwyczajna. Rośnie na żyznych glebach bogatych w azot, najczęściej w pełnym słońcu lub półcieniu, lubi wilgotność i dorasta do ok. 1,2 m. wysokości. Jej charakterystyczną cechą są parzące liście.

Na szczególną uwagę zasługują młode liście pokrzywy, które są bogatym źródłem minerałów, zawierają m.in. potas, wapń, żelazo, sód, związki garbnikowe, olejki eteryczne, witaminy C, A, K, B2 oraz wiele więcej . Zawartość krzemu sprawia, że pokrzywa jest częstym składnikiem preparatów wzmacniających włosy i paznokcie. Bogactwo wartości odżywczych jest powodem, dla którego dodaje się posiekane liście pokrzywy do karmy dla zwierząt (głównie młodych kurcząt), ale pokrzywa jest przede wszystkim ceniona za jej dobroczynny wpływ na ludzki organizm.

Zastosowanie pokrzywy w medycynie

Surowcem zielarskim wykorzystywanym w medycynie są liście, korzeń oraz całe ziele pokrzywy. Po zbiorach pokrzywa jest suszona i służy do przyrządzania naparów. Z młodych roślin pozyskuje się sok.

Pokrzywa wykazuje działanie pobudzające metabolizm i przyśpieszające usuwanie toksyn z organizmu. Działanie to może mieć także zastosowanie przy zmianach skórnych wynikających z zanieczyszczenia organizmu, np. egzemie. Okłady z pokrzywy, ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, są wykorzystywane w leczeniu ropni, czyraków, stanów zapalnych zewnętrznych narządów płciowych. Pokrzywa ma także działanie przeciwhistaminowe i można ją stosować w przypadku alergii.

Napar z pokrzywy stosuje się jako środek odkażający do płukania gardła. Pokrzywa stosowana zewnętrznie na skórę głowy niweluje łupież i pobudza porost włosów. Ze względu na te właściwości wyciąg z pokrzywy jest częstym składnikiem szamponów do włosów.

Ponadto, dzięki lekko moczopędnym właściwościom pokrzywa jest wykorzystywana przy trudnościach w oddawaniu moczu, może również wspierać leczenie przerostu prostaty. Pomocniczo stosuje się pokrzywę przy chorobach takich jak kamica moczowa, czy artretyzm (podagra, dna moczanowa).

Pomocniczo można stosować pokrzywę przy anemii, gdyż wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Warto więc wprowadzić herbatę z pokrzywy do diety seniora z objawami osłabienia organizmu w wyniku niedożywienia. Co więcej, pokrzywa wykazuje działanie pobudzające apetyt.

W przypadku dolegliwości związanych z trawieniem pokrzywa jest źródłem wyjątkowo cennych właściwości. Przyśpiesza metabolizm, pobudza apetyt, ułatwia pracę żołądka, trzustki i wątroby.