Szukaj

Premier odwiedził Centrum Aktywności Seniora

Donald Tusk odwiedził Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora. Premier przyjechał, bo napisała do niego list seniorka Maria Iwaniuk. Staruszka upomniała się o domy seniorów.

Wizyta w Częstochowie trwała ok. dwóch godzin. Tusk rozdał najpierw kwiaty seniorom z okazji Dnia Babci i Dziadka, potem odpowiadał na pytania dziennikarzy. Na koniec już bez udziału mediów rozmawiał z seniorami.

– Jesteście bardzo potrzebni – powiedział Donald Tusk. – Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, to bardzo często ludzie, którzy mogą jeszcze bardzo wiele dać najbliższemu otoczeniu, czy swojej rodzinie. Trzeba czasami tylko odrobinę pomocy, żeby tę aktywność, tę gotowość do aktywnego życia pobudzić. W każdej rodzinie senior w sposób naturalny powinien być najbardziej szanowany. Sam jestem dziadkiem, żadne prezenty nie robiły na nim takiego wrażenia jak laurka narysowana przez wnuka.

Maria Iwaniuk (podopieczna Centrum i najbardziej aktywna seniorka), która napisała list do premiera miała swoje pięć minut sam na sam z Donaldem Tuskiem. Kobieta miała także sen, o którym opowiedziała tylko Tuskowi.

80-latka powiedziała, że dobrze by było gdyby powstawało więcej domów spokojnej starości. – Jest dużo ludzi, którzy ciężko pracowali, byli uczciwi, a po prostu na starsze lata nie mają opieki – dodała seniorka. – Jest dużo prywatnych domów opieki, ale pobyt w nich jest drogi i dobrze byłoby, gdyby było więcej takich domów dla osób uboższych. To jest bardzo potrzebne,  żebyśmy nie czekali w kolejkach tyle lat.

Pani Maria nie lubi nudy, śpiewa, szydełkuje i gra w przedstawieniach. – Moje hobby to śpiew, lubię piosenki Gniatkowskiego i biesiadne utwory – zdradza 80-latka. Należy do zespołu biesiadnego CAS. – Nie lubię nudy, kocham aktywność, gram w przedstawieniach, zazwyczaj uczę się tekstów na próbach.

Elżbieta Markowska, prezes CAS wyjaśniła, że jej podopieczna napisała piękny i wzruszający list do szefa rządu. – Napisała, że Centrum to jej drugi dom – dodaje Markowska. – A sen, który jej się przyśnił to tajemnica, której nawet premier nam nie zdradził.

Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora działa od wiosny ubiegłego roku. Powstało w gruntownie wyremontowanym budynku, w którym mieści się także filia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ośrodku seniorzy korzystają m.in. z sali terapeutycznej, stołówki, czy pracowni komputerowej.