Samotność w Święta

Samotność w Święta

               Nie ma chyba nic bardziej smutnego niż samotność w Święta. To przecież  czas spotkań w rodzinnym gronie. To chwila na zatrzymanie się i oderwanie od codzienności. W te dni nikt nie powinien być sam. Właśnie wtedy, bardziej niż kiedykolwiek, każdy odczuwa potrzebę bycia z drugą osobą. Często jednak nie wystarczająco dbamy o osoby starsze, chore i osamotnione.

            Rodziny, często nawet te liczne i wielopokoleniowe, nie dbają o seniorów.
W dzisiejszych czasach wiele młodych ludzi wyjeżdża lub przeprowadza się na stałe za granicę zostawiając bliskich w rodzinnych domach. A przecież święta to czas bliskości i radości. W obecnym czasie najnowsze technologie pozwalają na komunikacje z innymi, będąc nawet tysiące kilometrów od siebie. Rozmowy video czy telefoniczne nie zastąpią jednak fizycznej obecności drugiego człowieka.

Samotność w Święta dotyka głównie osoby starsze

            Należy więc, w szczególności w Boże Narodzenie, dbać o naszych dziadków
i rodziców. Nie można jednak ograniczać się tylko do tych, którzy są najbliżsi naszemu sercu. Warto rozejrzeć się wkoło i zauważyć ile obok nas jest osamotnionych osób. Może nasi sąsiedzi, znajomi potrzebują czyjejś obecności. Dobrym pomysłem są odwiedziny w domu opieki lub hospicjum. Jest wielu wolontariuszy chętnych spędzić kilka chwil z seniorami, których nikt nie odwiedza. Może warto zostać jednym z nich i również wybrać się do takich miejsc.

            Powstało wiele fundacji i stowarzyszeń, które organizują wigilijną kolacje dla osób starszych. Warto włączyć się w akcje i dokonywać wpłat na konta takich instytucji. Aby spotkania mogły się odbywać, niewątpliwie potrzebne są realne pieniądze. Liczy się nawet najdrobniejsza kwota pieniędzy i sprawia, że pojawia się uśmiech na twarzach tych, którzy tak bardzo go potrzebują.

            Należy pamiętać, że to właśnie osoby starsze, z naszych rodzin, nauczyły nas pięknego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. To oni uczyli nas kolęd i pastorałek. Zachęcali do wspólnego przygotowywania wypieków na wigilijny stół. To dziadek przebierał się za św. Mikołaja, aby rozweselać buzie najmłodszych. Trzeba pielęgnować te tradycje i zapraszać swoich bliskich do wspólnego spędzenia świąt.

            Wigilia to idealny moment na pokazanie seniorom jak bardzo są ważni. Dla nich najlepszych prezentem jest rozmowa i obecność najbliższych. Zwykły czuły uścisk sprawia im radość. Może jednak warto obdarować ich również upominkiem. Jest wiele pomysłów na prezent dla babci i dziadka. Mogą to być kubki z dedykacją specjalnie dla nich, albumy lub ramki ze zdjęciami uwieczniającymi rodzinne chwile, ciepły koc, szalik lub skarpety, szachy dla dziadka lub włóczka z drutami dla babci, które uprzyjemnią zimowe wieczory. Warto zrobić coś samemu, nawet zwykła świąteczna kartka z życzeniami, zrobiona własnoręcznie, na pewno będzie trafionym upominkiem.

            Niestety zawsze docenia się kogoś dopiero gdy się go straci a ludzie szybko odchodzą. Być może tegoroczne święta będą ostatnimi niektórych seniorów. Nie można więc odwlekać spotkań z nimi na kolejny rok. Seniorzy to źródło mądrości i skarbnica wiedzy. Powinno się ich jak najwięcej słuchać i zapamiętywać to, co mówią. Dzięki temu wszystkie rady oraz tradycje będzie można nie tylko zastosować w swoim życiu, ale również przekazywać swoim dzieciom.

            Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem radości i życzliwości. Dla osób starszych jest to często niestety czas smutku i samotności, która w tym okresie boli najmocniej. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za seniorów, dlatego zaprośmy ich do wigilijnego stołu.

            Niech świąteczny wieczór przyniesie radość płynącą z dawania, a nie brania. Obdarujmy dziadków odrobiną uwagi i serdeczności. Niech na ich twarzach zagości szczęście, a samotność odejdzie w zapomnienie. Wykorzystajmy puste miejsce przy stole.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *