Senior Obywatel

Senior Obywatel

Senior Obywatel  to jedyna w Polsce olimpiada wiedzy dla seniorów zorganizowana dzięki staraniom Przewodniczącej Prezydium Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Barbary Badowskiej-Średniawy.

Celem Olimpiady jest nie tylko zaktywizowanie seniorów, ale także udowodnienie, że osoby starsze nie są „moherowymi” beretami i również mogą uczestniczyć w dyskusjach społecznych.
Inicjatorka wydarzenia podkreśla, że nie wszystkie osoby starsze wiedzą, jakie są ich prawa i obowiązki. To właśnie dla nich powstają placówki Uniwersytetu Trzeciego Wieku – obecnie jednostki dydaktyczne działają we wszystkich dużych miastach w Polsce.

W ramach UTW prowadzone są interesujące wykłady, warsztaty oraz spotkania z ciekawymi ludźmi – to właśnie one dały impuls do zorganizowania olimpiady, która podniesie poziom wiedzy obywatelskiej wśród seniorów.
Pilotażowa edycja olimpiady odbywa się w Gdańsku – jeżeli pomysł się przyjmie, odbędzie się także w innych miastach Polski.

Co istotne, na olimpiadę składa się zarówno konkurs wiedzy, jak i szereg spotkań przygotowawczych dla seniorów, którzy zgłosili chęć udziału w wydarzeniu.

Jednym z gości wrześniowych spotkań był Antoni Szymański.  Te wyjątkowy gość przybliżył specyfikę prac parlamentarzysty. Seniorzy mają możliwość skonfrontować wiedzę zdobytą dzięki mediom w realnym życiu.

Konkurs wiedzy Senior Obywatel odbędzie się jesienią tego roku.

Warto przy tym wspomnieć, że 20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. Podczas rozgrywek zostanie wyłonionych dziesięcioro finalistów z Pomorza.

Laureat otrzyma puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Gdańska. Cała dziesiątka będzie reprezentować województwo w ogólnopolskim finale. A jest o co walczyć! Główną nagrodą jest wyjazd – a jakże! – do Brukseli. Chyba każdy senior zainteresowany kwestiami politycznymi i poznawaniem świata z radością udałby się w taką podróż.

Trzymamy kciuki za seniorów i liczymy na to, że olimpiada przyczyni się do poprawy świadomości obywatelskiej osób starszych.

 

 

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *