Sieci wsparcia dla osób starszych i ich opiekunów

Sieci wsparcia dla osób starszych i ich opiekunów

Uruchomiony został projekt o nazwie Generator Innowacji, którego celem jest tworzenie sieci wsparcia dla osób starszych i ich opiekunów.

W ramach projektu ogłoszony został konkurs na nowatorskie rozwiązania, które osobom w sędziwym wieku pozwolą dłużej uczestniczyć w życiu społecznym i żyć lepiej.

Konkurs dotyczy również pomysłów adresowanych do opiekunów osób starszych, które pomogą im znaleźć wytchnienie w codziennych obowiązkach.

Jak piszą sami autorzy inicjatywy, jej ideą jest stworzenie społeczności osób, dla których temat starości i związanych z tym problemów jest ważny.

Każdy z nas kiedyś się zestarzeje a należy pamiętać o tym, że ta starość przebiega różnie w swoich etapach. Społeczeństwo starzeje się. Z tym faktem wiąże się powstanie większej grupy osób, która będzie borykała się w przyszłości z takimi problemami, jak brak sprawności fizycznej czy choroby.

Ludzie starsi pozostają coraz częściej sami na stare lata, ich opieką coraz rzadziej zajmuje się rodzina.

Już ponad 1,3 miliona osób starszych w Polsce potrzebuje opieki i pomocy.

Członkowie ich rodzin czy przyjaciele muszą jednocześnie pracować sprawując nad nimi opiekę, co jest niezwykle trudne.

Za dwadzieścia lat problem pogłębi się i co czwarta osoba w Polsce będzie emerytem.

Przed naszym społeczeństwem stanęło wyzwanie. Powinniśmy przygotować siebie i życie w naszym kraju do zmian.

Konieczne jest tworzenie dobrych warunków życia dla osób, które teraz są już w sędziwym wieku i dla przyszłych seniorów.

Starość powinna być dobra, aktywna i szczęśliwa, ponieważ jest częścią naszego życia a żyjemy w XXI wieku, więc czas zrozumieć, że same instytucjonalne rozwiązania nie wystarczą.

Opieka nad osobami starszymi i chorymi nie może być tylko wewnętrznym problemem rodzin, ich zmartwieniem i wyzwaniem, ale powinna być tematem ogólnospołecznym.

Konieczne są nowe rozwiązania, pomysły i projekty i temu ma służyć ogłoszony konkurs.

Współpracując razem będzie można szybciej osiągnąć cel i sprawić, by starość kojarzyła się pozytywnie.

Zgłoś się do konkursu sieci wsparcia dla osób starszych i ich opiekunów

Efekty konkursu powinny realnie wpłynąć na jakość życia starszych osób i ich opiekunów w naszym społeczeństwie.

Tak naprawdę, ta inicjatywa powstała z myślą o nas wszystkich, bo wszyscy kiedyś będziemy potrzebowali skorzystać z jej efektów.

Do konkursu zaproszony jest każdy, kto chce odpowiedzieć na społeczne wyzwania związane ze starością, każdy kto szanuje podmiotowość osób starszych.

Oczekiwane są pomysły prowadzące do powstania nowych lub ulepszenia istniejących już produktów, narzędzi lub usług, sposobów organizacji czy modeli działania dotyczących życia seniorów.

Projektanci, artyści, architekci, autorzy rozwiązań technologicznych oraz społecznicy i ludzie, którzy na co dzień mierzą się z problemem starości, z pewnością w konkursie znajdą pole do realizacji swoich pomysłów.

Pamiętajmy o seniorach!

Więcej informacji na stronie internetowej

O konkursie

 (Następny artykuł) »Jeden Komentarz to Sieci wsparcia dla osób starszych i ich opiekunów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *