Srebrny Listek pomoże seniorom na śląskich drogach

Srebrny Listek pomoże seniorom na śląskich drogach

Obowiązek jazdy z naklejonym na szybie Zielonym Listkiem rodzi wiele sporów i wciąż jeszcze nie wszedł w życie, choć mówi się o nim od kilku lat. Docelowo ma oznaczać pojazdy prowadzone przez kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata. Prace nad wcieleniem tych przepisów w życie nadal trwają, a w międzyczasie zrodziła się koncepcja Srebrnego Listka dla seniorów. Jest to akcja wymyślona przez władze województwa śląskiego w ramach programu „Śląskie dla seniora”. Naklejki nie są obowiązkowe, a jedynie rekomendowane. W ich tworzeniu uczestniczyli też sami seniorzy, spośród których część przyznaje, że takie oznaczenia mogą być pomocne. Zakłada się, że przynajmniej części uczestników ruchu drogowego uświadomią potrzebę zachowania większej cierpliwości. Finalnie, miałyby pomóc w ograniczeniu liczby wypadków drogowych i podnieść pewność siebie seniorów za kółkiem.

Kierowcy w podeszłym wieku mogą otrzymać Srebrny Listek w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, na Policji, a także podczas imprez dla seniorów organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Ich naklejenie ma informować innych uczestników ruchu o tym, że dany kierowca najprawdopodobniej cechuje się nieco słabszym refleksem. Z uwagi na wiek może też gorzej widzieć i słyszeć. Inicjatorzy akcji mają również nadzieję, że naklejki skłonią innych kierowców do wspierania seniorów w odnajdywaniu się na drodze. Tym bardziej że zmiany w przestrzeni miejskiej i wiejskiej następują coraz szybciej i seniorzy mogą nie wiedzieć, gdzie powstały nowe parkingi ani gdzie niedawno zmieniono drogę dwukierunkową na jednokierunkową. To natomiast sprzyja popełnianiu drobnych błędów, gubieniu się na drodze, uczuciu dezorientacji.

Poza samym udostępnieniem Srebrnych Listków, w ramach akcji wspierającej śląskich kierowców-seniorów, organizatorzy chcieliby nawiązać współpracę z miastami i gminami oraz galeriami handlowymi i innymi miejscami użyteczności publicznej. Będą zachęcać ich zarządców do wydzielania specjalnych miejsc parkingowych dla samochodów oznaczonych Srebrnym Listkiem. Miałoby to ułatwiać znalezienie miejsca parkingowego seniorom, ale też podnosić komfort korzystania ze sklepów i ważnych placówek. Wyodrębnienie miejsc dla seniorów mogłoby pomóc np. w skróceniu drogi z pojazdu do budynku. Najprawdopodobniej częściowo rozwiązałoby też problem długotrwałego poszukiwania miejsca parkingowego. Takie ewolucje za kierownicą wymagają sporo precyzji i skupienia, które u starszych seniorów bywają zawodne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *