Taniec to lekarstwo na wiele chorób

Taniec to lekarstwo na wiele chorób

Taniec to lekarstwo na wiele chorób, jedna z wielu form aktywności, w której nie ma ograniczeń wiekowych. Mogą z niej korzystać osoby młode a także osoby starsze.

Taniec kojarzony jest z dobrą zabawą i przyjemnymi emocjami. Nie należy również zapominać o tym, że z tańca płynie wiele korzyści zdrowotnych. Wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Choreoterapia, czyli terapia tańcem jest mało znana i mało zbadana. Istnieją jednak wnioski poparte szczegółowymi obserwacjami, które wskazują na powodzenie tej formy terapii.  Ruch, a w tym taniec, pozwala na osiągnięcie równowagi psychicznej. Pozwala na uzyskanie spójności między ciałem człowieka a jego umysłem.

Taniec jest szczególnie zalecany osobom, które zmagają się z chorobami układu krążenia – tętnice uelastyczniają się, co poprawia obieg krwi. Wpływa również  korzystnie na wzrost wydolności oddechowej, poziom wydajności oraz energii fizycznej. Taniec to również walka z cholesterolem. Ruch zapewnia obniżenie jego poziomu. Zmniejszone zostaje także ryzyko niestrawności, ponieważ rytmiczne poruszanie się stabilizuje pracę przewodu pokarmowego. W taniec zaangażowane są różne mięśnie. Wpływa więc pozytywnie na sprawność ciała. Dzięki temu zbyt szybko nie odczuwa się zmęczenia. Wzmocnione zostają mięśnie m.in. brzucha, łydek oraz rozluźniony kark i szyja. Zapobiega to złamaniom oraz osteoporozie. Taniec to również walka z otyłością. Systematyczne tańczenie pozwala na zrzucanie zbędnych kilogramów. Jest to alternatywa dla typowych ćwiczeń fizycznych wykonywanych w siłowniach.

Taniec to lekarstwo na wiele chorób i zły nastrój

Taniec jest zalecany osobom, które zmagają się z zaburzeniami emocjonalnymi, nerwicą czy depresją. Wspomaga proces pozbywania się napięcia nerwowego. Wpływa na wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie. Taniec pozwala na otwieranie się na innych ludzi i na czynny udział w społeczeństwie. Jest idealnym sposobem na oderwanie się od codziennej rzeczywistości i zapomnienie o problemach. Podczas tańca, zwiększa się poziom korzystnych związków chemicznych w organizmie, takich jak dopamina czy serotonina, które wpływają na nasze dobre samopoczucie. Uwalniane są również endorfiny, które są odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Taniec reguluje pracę mózgu. Rytm muzyki,  pobudza funkcjonowanie różnych obszarów tego organu.

Osoby starsze popadają w demencję lub rozwija się u nich choroba Alzheimera. Warto  wspomnieć, że taniec pomaga walczyć z tą ciężką chorobą. Osoby borykające się z problemami z pamięcią, tańcząc przy swojej ulubionej muzyce, przywołują miłe wspomnienia oraz zapomniane przez nich momenty z życia. Pobudza to również wyobraźnię ruchową. Taniec jest dobrą profilaktyką gerontologiczną, czyli pracą nad pobudzeniem organizmów  osób starszych do walki z chorobami i brakiem sprawności fizycznej. Ruch w tańcu jest to więc genialny sposób na  przedłużenie młodości.

Warto korzystać z kursów tańca. Dostępnych jest wiele szkół i warsztatów, które są organizowane dla różnych grup wiekowych. Zarówno najmłodsi, jak i seniorzy mogą brać w nich udział. To nie tylko skuteczna i przyjemna metoda walki z chorobami, ale również sposób na interesujące spędzanie wolnego czasu wśród innych ludzi i integrowanie się z nimi. Z czasem może przerodzić się nawet w pasję.

Każdy z pewnością znajdzie dla siebie odpowiedni styl tańca, w którym będzie się czuł najlepiej. Nie istnieje coś takiego, jak brak umiejętności w tanecznych. Tańczyć może każdy, bez względu na wiek – po prostu wyrażając w tańcu siebie.

Taniec to nie tylko forma rozrywki – to zdrowie. Ważne jest propagowanie tańca, szczególnie wśród seniorów, ponieważ wpływa pozytywnie na ich zdrowie oraz samopoczucie.

Zbliża się coroczna okazja do rozpoczęcia przygody z tańcem – Sylwester! Postarajmy się o odrobię dobrej woli i rytmiczną muzykę a reszta przyjdzie sama.

 « (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *