Szukaj

Uraz głowy – na co zwrócić uwagę obserwując seniora

Uraz głowy – na co zwrócić uwagę obserwując seniora

Urazy głowy zdarzają się bardzo często – poślizgnięcie, potknięcie, czy zwykłe uderzenie głową w kuchenną szafkę, może okazać się groźne. Kiedy po uderzeniu głowy udać się z seniorem na oddział ratunkowy? Jakie są objawy poważnych powikłań po urazie?

Uderzenie w głowę może przytrafić się każdemu, szczególnie seniorowi z zaburzoną równowagą, trudnościami w poruszaniu na wskutek bólów nóg, czy bioder. Każdy upadek, niekoniecznie z dużej wysokości, wymaga zwrócenia wyjątkowej uwagi na stan zdrowia seniora. Nawet z pozoru niegroźne poślizgnięcie może w rzeczywistości okazać się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia i wymaga konsultacji z lekarzem.

Uraz głowy – pierwsza pomoc

Każdy uraz głowy jest potencjalnie niebezpieczny, a w przypadku seniora konieczne będzie badanie wykonane przez lekarza. W pierwszej kolejności należy jednak udzielić osobie starszej pomocy. Jeśli nie doszło do utraty przytomności lub chory szybko odzyskał świadomość, należy sprawdzić podstawowe funkcje życiowe, zapytać chorego o imię i czy pamięta zaistniałą sytuację – m.in. o takie informacje będzie pytał lekarz badający chorego. W przeprowadzanym wywiadzie ważne jest określenie, czy doszło do utraty przytomności.

Jeśli uraz głowy spowodował krwawienie, należy opatrzeć ranę. Jeśli senior nie odzyskuje przytomności, należy ułożyć go w bezpiecznej pozycji na boku i jak najszybciej wezwać kartkę. Jednocześnie trzeba być przygotowanym do konieczności ewentualnego przeprowadzenia resuscytacji.

Bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszego udania się na oddział ratunkowy w szpitalu są objawy takie jak:

• zatrzymanie oddechu;
• utrata przytomności;
• utrata pamięci krótkotrwałej;
• nudności i/lub wymioty;
• zaburzenia wzroku, dzwonienie w uszach;
• krwawienie z nosa, uszu, oczu;
• utrata lub osłabienie czucia w kończynach, mrowienie;
• rozszerzone lub nierówne źrenice;
• opadnięcie powieki lub kącika ust;
• napad padaczkowy;
• dezorientacja;
• ogólne złe samopoczucie po upadku.

Objawy mogą występować bezpośrednio po urazie, wówczas konieczna jest pomoc lekarza, który zwykle zaleca tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny w celu określenia stopnia ewentualnych uszkodzeń.

Zdarza się również, że tuż po upadku chory czuje się dobrze. Nie należy jednak tracić czujności i bagatelizować urazu, gdyż objawy mogą pojawić się dopiero kilka godzin po uderzeniu. Taki stan jest groźniejszy, ponieważ może świadczyć o obrzęku mózgu, narastającym krwiaku, czy zwiększonym ciśnieniu śródczaszkowym.

Niekiedy objawy po urazie głowy pojawiają się nawet po kilku tygodniach. Senior może być wówczas nadmiernie zmęczony, drażliwy, uskarżać się na silne bóle głowy i mieć trudności z pamięcią i koncentracją – jest to tzw. zespół pourazowy, inaczej demencja pourazowa. Konieczna jest wówczas szybka pomoc lekarza, gdyż brak podjęcia leczenia zwiększa ryzyko powstania padaczki, a nawet depresji, mani lub psychozy.