Witamina D – bardzo ważna dla seniorów

Witamina D – bardzo ważna dla seniorów

Witamina D, określana także witaminą słońca, jest rozpuszczalna w tłuszczach. Można ją znaleźć w wielu produktach, niestety w takich, których w Polsce jada się zbyt mało. Dlatego większość Polaków ma duże niedobory witaminy D. Największe jej zawartości znajdują się w jajach, rybach oraz owocach morza. Witamina D jest także wytwarzana w organizmie człowieka, kiedy jest on wystawiony na działanie słońca, jednak w Polsce słonecznych miesięcy w roku jest zaledwie kilka. Wszystko to wpływa na to, że w naszym kraju osoby przez cały rok mają niedobory witaminy D. Już noworodkom zaraz po urodzeniu zaleca się jej podawanie. To samo dotyczy osób starszych. Niedobór witaminy D może mieć bowiem negatywny wpływ na ich zdrowie.

Niedobór witaminy D groźny dla seniorów

Statystyki mówią, że 25% seniorów mieszkających we własnych domach lub mieszkaniach ma niedobory witaminy D. Sytuacja z osobami starszymi, które mieszkają w domach opieki wygląda jeszcze gorzej, ponieważ aż 80% z nich ma niedobory tej właśnie witaminy. Na taki stan rzeczy wpływa dieta i ilość czasu spędzanego na powietrzu. Niedobór witaminy słońca jest groźny zarówno dla dziecka, jak i dla osób starszych, ponieważ wpływa na częstsze występowanie złamań oraz pogłębianie się osteoporozy. Nieleczony niedobór witaminy D, który utrzymuje się zbyt długo, może także doprowadzić do wtórnej nadczynności przytarczyc.

Stosowanie środków przeczyszczających, zbyt częste spożywanie alkoholu, używanie wysokich przeciwsłonecznych oraz słaba dieta wpływają na to, że witamina D jest źle przyswajalna przez organizm. Na szczęście są także pewne czynniki, które zwiększają jej wchłanianie. Zaliczają się do nich: witamina A, E i C oraz wapń, fosfor. Dieta seniora powinna więc być bogata w wyżej wymienione czynniki.

Społeczeństwo polskie ze względu na klimat, w jakim żyjemy, tradycyjną kuchnię, którą jemy, oraz karnację zmaga się z niedoborem witaminy D. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest jej suplementacja. Najlepiej, aby dawka witaminy słońca była dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Trzeba więc skonsultować się w tej sprawie z lekarzem i wykonać badanie krwi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *