Zdrowie seniora a zdrowie opiekuna

Zdrowie seniora a zdrowie opiekuna

Opieka nad osobą starszą, zwłaszcza z demencją, Alzhaimerem lub obłożnie chorą, jest bardzo odpowiedzialna i obciążająca nie tylko fizycznie, ale także i psychicznie. Takie osoby najczęściej potrzebują pomocy i opieki niemalże cały czas, często także i w nocy. Codzienne obowiązki oraz trudności, z którymi musi zmagać się opiekun, są obciążające. O ile sama świadomość, że komuś pomagamy i jesteśmy potrzebni, jest cudowna i motywująca, o tyle opiekun nie może zapominać także o swoim życiu i zdrowiu.

Dbaj o siebie i nie ignoruj przemęczenia

Opiekowanie się osobą starszą jest obciążające fizycznie, a po pewnym czasie także i psychicznie. Nie należy doprowadzać do stanu nadmiernego przemęczenia i tego lekceważyć. Może to przyczynić się do sytuacji, że opiekun zacznie chorować i tracić zdrowie, przez co opiekowanie się drugą osobą po pewnym czasie może stać się nie możliwe. Najważniejsze, o czym musi pamiętać opiekun, to dbanie o siebie i o swoje zdrowie, ponieważ tylko sprawny i zdrowy może dobrze i z satysfakcją pomagać drugiej osobie i o nią dbać.

Opiekun powinien dbać o dobry sen. Organizm podczas nocnego wypoczynku regeneruje się i nabiera sił. Jeśli po ciężkim dniu opiekun nie jest w stanie dobrze się wyspać lub ma problemy ze snem, warto udać się do lekarza lub naturalnymi metodami poprzez zioła i herbatki pomóc organizmowi wypocząć. To bardzo ważne, aby mieć siły w ciągu dnia na opiekowanie się osobą schorowaną.

Opiekun powinien mieć także czas dla siebie. Ważne jest oczywiście zapewnianie rozrywki oraz wypełnianie czasu wolnego seniorowi, ale należy także pamiętać i o swoim życiu. Zdrowie psychiczne opiekuna osoby starszej jest bardzo ważne. Często osoby takie są narażone na stres czy zdenerwowanie. Zagospodarowanie dnia tak, aby znaleźć dla siebie choć godzinę, jest bardzo ważne. Ten czas najlepiej przeznaczyć na coś, co nas odpręża – wyjście na basen, rower, czytanie książki, wypicie kawy ze znajomymi lub samotny spacer, który pomoże się zrelaksować i wyciszyć.

Opiekowanie się osobą starszą nie jest proste i łatwe. Bardzo często osoby rezygnują z opieki nad seniorem z powodu przemęczenia i braku czasu dla siebie. Każdy z nas ma swoje obowiązki, życie i problemy, a często opiekowanie się osobą w podeszłym wieku, schorowaną, wiąże się z poświęceniem mu dużej ilości czasu i energii. Chwila na oddech, uspokojenie się, odstresowanie pozwoli zachować zdrowie fizyczne i psychiczne w dobrej kondycji na dłużej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *