Zjedz obiad z seniorem

Zjedz obiad z seniorem

Fundacja Zdążyć z Miłością rozpoczęła realizację nowego projektu zorientowanego na problemy osób starszych i samotnych, pod nazwą – Zjedz obiad z seniorem. Koszalińscy wolontariusze, chcąc uwrażliwić społeczeństwo na bolączki wieku senioralnego, chcą podarować starszym osobom coś bezcennego – wspólnie spędzony czas.
Idea polega na tym, że wolontariusze będą raz w tygodniu zaglądać do samotnych seniorów i zapraszać ich na niedzielny obiad. Posiłki miałyby pochodzić z lokali gastronomicznych, które zechcą podarować je na zasadzie darowizny.

Aby projekt mógł zostać wcielony w życie, restauratorzy muszą wyrazić wolę współpracy. Póki co kilka restauracji przystało na propozycję.

Miejmy nadzieję, że zdecydują się finansować posiłki przez dłuższy czas, dzięki czemu więcej seniorów skorzysta z możliwości posilenia się na mieście i spędzenia czasu z wolontariuszami.

Pomysł na akcję Zjedz obiad z seniorem zrodził się już kilka lat temu.

Jedna z wolontariuszek, w ramach akcji „Szlachetna Paczka”, odwiedzała osoby starsze i samotne, które potrzebowały pomocy materialnej. Z jej doświadczeń wynika, że seniorom brakuje nie tylko pieniędzy, ale także uwagi.

Duża liczba osób w wieku podeszłym nie opuszcza swoich domostw – ich „wypady na miasto” ograniczają się do sklepu, poczty czy banku. Nie ma tu miejsca na budowanie relacji, nawiązywanie nowych znajomości czy też zwykłą rozmowę z drugim człowiekiem. Codzienność bywa przytłaczająca a powtarzające się czynności mają negatywny wpływ na psychikę osoby starszej, która przestaje odnajdywać sens w życiu i zatraca się w rutynie.

Jeżeli tylko istnieje szansa, warto wyciągnąć rękę i pokazać osobie starszej, że życie nie kończy się w czterech ścianach.

Obiady spożywane z wolontariuszami mają zrekompensować codzienną samotność i wyrwać seniora z rutyny, która ma na niego destrukcyjny wpływ. To także szansa na spożycie ciepłego posiłku – wiele osób w wieku podeszłym ma problemy z gotowaniem albo rezygnuje z obiadu z powodów finansowych.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *