Szukaj

Zwyrodnienie plamki żółtej – co robić, gdy cierpi wzrok seniora?

Zwyrodnienie plamki żółtej – co robić, gdy cierpi wzrok seniora

Pogorszenie wzroku, szybkie męczenie oczu, pieczenie, łzawienie – wszystkie te dolegliwości wraz z wiekiem traktujemy jak coś normalnego. Pogorszenie wzroku wraz z upływającym czasem dotyka prawie każdego seniora. Tymczasem po 60. roku życia występuje duże prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę, jaskrę lub zwyrodnienie plamki żółtej, która nieleczona i zlekceważona może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Jak rozpoznać, że dzieje się coś złego?

Na początku należy wyjaśnić. czym jest opisywana plamka żółta – to mały 5- lub 6-milimetrowy punkt, który umiejscowiony jest w samym środku siatkówki. Jest ona odpowiedzialna za to, że rozpoznajemy barwy, kontrasty. Dzięki niej mamy ostrość widzenia, więc możemy czytać lub pisać. To również dzięki niej jesteśmy w stanie dostrzec każdy detal i punkt. Co więc się dzieje, kiedy dotknęło nas zwyrodnienie plamki żółtej?

  • Widziane obrazy są zniekształcone
  • Linie proste widzi się jako linie falujące
  • Zaczynają się kłopoty z rozpoznawaniem barw
  • Ciężko jest wykonywać niektóre czynności jak np. nawlekanie igły

Wraz z rozwojem choroby wszystkie wymienione objawy pogarszają się, aż w ostateczności chory w polu widzenia zaczyna dostrzegać jedynie ciemną, coraz większą plamę. U niektórych osób choroba ta na początku nie daje żadnych objawów.

Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie, które może występować w dwóch odmianach – mokrej, czyli wysiękowej, oraz suchej. U ponad 90% pacjentów diagnozowana jest postać sucha, która polega głównie na odkładaniu się pod plamką żółtą złogów różnego typu, które mogą powiększać się i doprowadzać do pogarszania wzroku kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Odmiana mokra jest trudniejsza do leczenia i rozwija się bardzo szybko. W odmianie wysiękowej tworzą się w okolicach plamki tworzą się złe naczynia krwionośne, które układają się w błonę podsiatkówkową i doprowadzają do krwotoków. Może to skutkować znacznym pogorszeniem wzroku a nawet ślepotą.

Osoby opiekujące się seniorami powinny zwracać uwagę na ich wzrok. Jeśli tylko wystąpią niepokojące objawy, warto zabrać osobę starszą do okulisty, aby specjalista zbadał i potwierdził lub wykluczył jakąkolwiek chorobę. Należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza że większość poważnych schorzeń lub chorób dotyczących wzroku są mylone z pogorszeniem wzroku ze względu na podeszły wiek.