ZUS rozsyła PITY

ZUS rozsyła PITY

W tym roku ZUS rozsyła PITY po raz kolejny, standardowo, do wszystkich osób, które otrzymały świadczenia z tej instytucji w poprzednim roku kalendarzowym.

PIT-y będą wysyłane na bieżąco

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od stycznia bieżącego roku rozpoczął wysyłanie informacji podatkowych PIT za rok ubiegły. Formularze PIT zostaną wysłane drogą pocztową do wszystkich osób, które w 2017 roku przynajmniej raz dokonały pobrania jakiegokolwiek świadczenia z ZUS. Wszystkie deklaracje muszą trafić do podatników  nie później niż do końca lutego 2018 roku.

Co można odliczyć od dochodu?

Podatnicy, którzy mogą skorzystać z nadanego im przywileju odliczeń od dochodu lub od podatku, uczynią to w swoim zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36. Zeznanie to powinno być złożone do właściwego urzędu skarbowego w terminie nie późniejszym, niż do dnia 30 kwietnia 2018 roku.

1% podatku na rzecz OPP

Świadczeniobiorcy, w tym wypadku emeryci oraz renciści, pragnący przekazać swój 1% podatku na rzecz dowolnej OPP, mają taką szansę, ale muszą to poprawnie zaznaczyć w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT. W przypadku, gdy dochody pochodzą wyłącznie od organu rentowego i nie stanowią żadnych odliczeń, wówczas nie ma potrzeby samodzielnego wypełniania swego zeznania podatkowego PIT-37. Zrobi to za nas ZUS. Informację o chęci przekazania 1% na rzecz wskazanej OPP można złożyć do właściwego urzędu skarbowego na specjalnym druku PIT-OP. Urząd skarbowy, po otrzymaniu poprawnie wypełnionego formularza PIT-OP, dokona wówczas rozliczenia na podstawie wysokości rocznego podatku, który znajduje się w formularzu PIT-40A, dostarczonym podatnikom przez dany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie formularze PIT przesyła podatnikom ZUS?

W 2018 roku ZUS wysyła następujące formularze: PIT-40A  oraz PIT-11A. Pierwszy dotyczy emerytów, rencistów i osób będących na różnego rodzaju zasiłkach czy pomostówkach.

Miesiąc luty, to czas oczekiwania na swój formularz PIT. Należy pamiętać, że musimy go otrzymać do końca tego miesiąca i rozliczyć do końca kwietnia tego roku.

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *